След посещението на чисто новият ни премиер Росен Желязков в Брюксел той потвърди заявката, която даде в началото на мандата си, че ще направи всичко възможно за влизане на страната ни в еврозоната. Одобрение по темата изказа и председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
Реално в момента няма по-подходящо време за това. Страната ни е изпълнила всички критерии, благодарение на последните правителства, които направиха всичко възможно това да се случи. Освен това, имаме вече редовно проевропейско правителство, което да вдъхне доверие на европейските ни партньори. А и след окончателното влизане на страната ни в Шенген, това е последната стъпка към пълното ни приобщаване в европейското семейство.
Но освен всичко гореизброено, е добре да има политическо мнозинство по въпроса и в парламента.
Ясно е, че както във всички европейски парламенти, и в нашия има проруски партии които работят за интересите на Путин и постоянно повтарят неговите опорки. На това станахме свидетели и днес за пореден път, когато председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви в декларация от трибуната на НС, че нямало „да допусне България да влезе в еврозоната незаконно“.
Всички държави – членки на ЕС, включително и България, имат задължението да се присъединят към еврозоната, когато изпълнят необходимите условия за въвеждане на еврото, дотогава те участват в Икономическия и паричен съюз на ЕС като държава членка с дерогация. Това е изяснено още с договора за влизането ни в Европейския съюз през 2007 година. Така че в това няма нищо незаконно, както твърди Костадинов.
Интересно е колко голяма е антиевропейската подкрепа сред народните ни представители. Защото ако са достатъчно на брой, тези партии и депутати, на базата на солидна политическа база, биха могли да бламират решения или да инициират антиевропейки такива.
Най-ясно изразената антиевропейска партия е „Възраждане, която има 35 депутата в сегашния парламент. БСП – ОЛ с 20 депутата също би могла да се определи като такава. Но като се има предвид, че сега са част от управляващата коалиция, антиевропейските им възгледи не са толкова ясно изразени. Все пак досега никога не са си позволявали да изразяват открито антиевропейски позиции, просто правиха всичко за да угодничат на Русия.
Любопитно е какви са позициите на ИТН, които имат 18 народни представители, и на МЕЧ, които имат 12. Там нещата не са много ясни, уж казват че са проевропейци, но после се бързо се отричат.
Но дори и да съберем общо депутатите от тези четири партии, те ще са 85. Това е много по-малко от 155-те проевропейски представители от страна на ГЕРБ-СДС, ПП–ДБ, ДПС-ДПС и ДПС – Ново начало.
Така че спокойно може да заявим, че колкото и декларации да изчете Костадинов и да подскача като опарен, заради европейската интеграция на България, и в правителството, и в парламента, засега се очертава проевропейско мнозинство, което е изразило своите ясни намерения да направи всичко възможно страната ни да влезе в еврозоната. И засега изглежда че ги следва, а въвеждането на еврото изглежда все по-вероятно да се случи съвсем скоро.