Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън съобщи, че има значителен напредък в преговорите за евентуално прекратяване на огъня между Израел и ливанската ислямистка организация „Хизбула“, предаде Франс прес, пше БТА.
САЩ работят „много усилено“ за постигане на споразумение, което да включва изтегляне на подкрепяното от Иран ливанско ислямистко движение от региона, граничещ с Израел, подчерта вчера Блинкън на пресконференция. „Ако погледнем неотдавнашното ми пътуване в региона и дискусиите, които се провеждат в момента, ще видим, че сме постигнали добър напредък към тази цел“, добави той. Но „все още имаме работа за вършене“, призна държавният секретар, като призова за „дипломатическо решение, включително прекратяване на огъня“.
Изпратените от Белия дом Амос Хохщайн и Брет Макгърк се срещнаха днес в Йерусалим с израелския премиер Бенямин Нетаняху, за да търсят изход от продължаващата повече от месец война между Израел и „Хизбула“. Според израелски медии планът, изготвен от американските пратеници, призовава „Хизбула“ да се изтегли от Южен Ливан, а израелската армия да напусне района, като контролът се поеме отново от ливанската армия и мироопазващите сили на ООН.
Според документа Ливан ще има за задача да предотвратява въоръжаването на „Хизбула“ с оръжия от чужбина, а Израел ще запази правото си да се защитава в съответствие с международното право.
Като основен военен поддръжник на Израел, САЩ не призовават за незабавно прекратяване на огъня в Ливан и подкрепят израелските удари срещу „Хизбула“, въпреки че изразяват загриженост за съдбата на цивилните, отбелязва АФП. Блинкън отново призова за пълното прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на войната между „Хизбула“ и Израел през 2006 г. По силата на тази резолюция в Южен Ливан трябва да бъдат разположени само мироопазващи сили и ливанската армия.
Присъстващият на пресконференцията министър на отбраната на САЩ Лойд Остин от своя страна заяви, че има „възможност“ за Ливан. „Надяваме се, че ще видим как нещата в Ливан се подобряват в недалечно бъдеще“.
Освен това Блинкън призова Израел да позволи възобновяването на кампанията за ваксинация срещу полиомиелит, особено в северната част на ивицата Газа, която беше прекъсната след интензивни бомбардировки.
„Важно е това да се случи през следващите няколко дни и ние очакваме от Израел да улесни тази кампания“, заяви държавният секретар на пресконференция в момент, когато по данни на СЗО около 119 000 деца в северната част на Газа чакат втората си доза ваксина.
Междувременно, израелските сили рано тази сутрин поразиха цели в южните предградия на Бейрут за първи път от близо седмица, предаде ДПА.
Най-малко 11 въздушни удара бяха нанесени по предградието Дахия, като започнаха около 02:00 часа местно време, съобщават ливанските сили за сигурност и очевидци. Репортер на ДПА е видял как над района се издига черен дим. Експлозии са се чували в различни райони на ливанската столица.
Няколко часа по-рано израелските въоръжени сили бяха обявили, че ще атакуват цели на ливанското шиитско движение „Хизбула“ в южните предградия на Бейрут. Въоръжените сили публикуваха две карти с обозначени на тях цели и призоваха местните жители да спазват дистанция от най-малко 500 метра от сградите, маркирани като мишени.
Израел казва, че с военната си операция срещу „Хизбула“ в Южен Ливан цели да гарантира завръщането на 60 хиляди израелци в Северен Израел, които бяха принудени да се евакуират, за да не станат жертва на постоянните обстрели от територията на Ливан, които започнаха след началото на войната в ивицата Газа.
В същото време, поредица от ракетни обстрели от Ливан удариха вчера Северен Израел и причиниха смъртта на общо седем души, включително четирима тайландски работници, предаде Асошиейтед прес.
Атаките станаха най-смъртоносните удари срещу Израел, откакто неговите военни нахлуха в Южен Ливан в началото на октомври.
Четирима тайландски граждани бяха убити и един – ранен, от ракетен обстрел близо до град Метула, недалеч от границата между Ливан и Израел, написа днес тайландският външен министър Марис Сангиампонгса в социалната медийна платформа „Екс“, предаде Ройтерс.
Миналата година 41 тайландци бяха сред 1200-те убити, според израелските власти, когато бойци на „Хамас“ предприеха трансгранична атака на 7 октомври 2023 г. Тогава бяха отвлечени тридесет тайландски граждани, а за шестима се смята, че все още са в плен, според властите в Банкок.
Преди конфликта около 30 000 тайландски граждани работеха в Израел, най-вече в селскостопанския сектор, съставляващи една от най-големите групи работници мигранти в Израел.
Израел предприе военната си операция срещу палестинското ислямистко движение „Хамас“ в ивицата Газа, след като на 7 октомври миналата година бойци на „Хамас“ извършиха безпрецедентна атака срещу еврейската държава.
След началото на войната в Газа „Хизбула“ започна да обстрелва Израел, за да демонстрира солидарността си с „Хамас“.