Днес израелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна в Унгария след покана от своя близък партньор Виктор Орбан, съобщава Франс прес.
Орбан покани Нетаняху, въпреки заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд (МНС) срещу него.
„Добре дошли в Будапеща!” написа на социалната мрежа „Фейсбук” унгарският министър на отбраната Кристоф Салай-Бобровниски, който посрещна Нетаняху на летището в столицата.
Това е първото посещение на Нетаняху в Европа от началото на конфликта в Газа през октомври 2023 г.
След военните почести в президентския дворец, Нетаняху ще се срещне с Орбан за разговори, след което двамата ще проведат пресконференция.
На срещата се очаква да се обсъди унгарската подкрепа за плана на президента на САЩ Доналд Тръмп относно контрола над ивицата Газа и разселването на нейното население.
През ноември 2024 г. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху, обвинявайки го във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, свързани с конфликта в Газа. Оттогава премиерът пътува до Съединените щати, но не е посещавал друга страна, подписала Римския статут.
„Неговата крайна цел е да си осигури възможността да пътува навсякъде”, заяви пред АФП Моше Клугафт, консултант и бивш съветник на израелския лидер.
Чрез посещението си в Унгария – страна, където няма опасност от арест, Нетаняху открива пътя за нормализиране на бъдещите си посещения, като например в Германия, където бъдещият канцлер Фридрих Мерц му е гарантирал, че ще може да пътува без притеснения, отбелязва агенцията.
Ако следи заповедта за арест, Орбан покани Нетаняху веднага след като разбра за нея. Унгарският лидер заяви, че е „шокиран от това срамно решение“.
Очаква се Унгария не само да игнорира решението на МНС за ареста на Нетаняху, но също така да обяви намерението си да се оттегли от съда, съобщава Радио „Свободна Европа“, позовавайки се на източници от дипломацията.
Унгария присъедини към учредителния договор на МНС през 1999 г., а две години по-късно го ратифицира, когато Орбан вече беше започнал своя първи мандат като премиер.
Въпреки това Унгария не е валидирала свързана с договора конвенция и твърди, че не е задължена да спазва решенията на международния съд.