Влиянието на изкуствения интелект (ИИ) в борбата с изменението на климата е от решаващо значение. Това беше основната тема на конференцията в Баку по време на СОР 29, където представители на водещи технологични компании и международни организации, с подкрепата на ООН, обсъждаха методи за намаляване на въглеродния отпечатък на цифровата индустрия и ИИ.
Разрастването на центровете за данни и разработката на ИИ увеличават енергийните изисквания, но има огромен потенциал за създаване на зелени икономически решения. Бизнес представители споделиха, че компании като Opticloud работят за намаляване на въглеродните емисии и декарбонизация на индустриите.
Според Габриел Рамос от ЮНЕСКО, ИИ вече играе основна роля в научните изследвания и наблюдението на климатичните промени. Водещите компании в компютърната индустрия също отбелязват напредък в подобряването на енергийната ефективност, но има нужда от глобални стандарти и сътрудничество.
Кевин Томсън от GESI сподели, че големите компании в индустрията регистрират значителен напредък в увеличаването на енергийната ефективност, но се нуждаят от подкрепа на правителствата. „Гугъл“ и „Сиско“ вече предлагат разнообразни решения за намаляване на въглеродния отпечатък на ИИ и засилване на енергийната ефективност. Важността на устойчивите и сигурни мрежи за ИИ беше подчертана от Мари де Високи от „Сиско“.
Сара Балан от Световната банка подчерта важността на глобално и локално приложение на ИИ в екологично устойчивите инвестиции и управление на отпадъците. Ашраф Абушади от ООН за промишлено развитие призова за международни стандарти за енергийна ефективност на компютърната техника.
В заключение, консенсусът беше, че необходими са глобални усилия, стандарти и сътрудничество, за да се решат проблемите на изменението на климата и да се осигури устойчиво развитие на цифровата индустрия и ИИ.