Начало Водещи Иван Николов само за ДЕБАТИ.БГ: Независимо кой ще е новият македонски президент,...

Иван Николов само за ДЕБАТИ.БГ: Независимо кой ще е новият македонски президент, антибългарската мантра ще се запази

79
Иван Николов

В България трябва да сме наясно, че независимо кой ще бъде новият македонски президент, кой ще бъде премиер, коя партия ще има повече депутати в парламента, антибългарската мантра ще се запази. Това е генезисът на македонизма, който чрез Титовото етноинженерство, превърнаха македонските българи в един нов елемент.

Това каза в интервю за ДЕБАТИ.БГ журналистът, публицист и издател Иван Николов.

Той подчерта, че за първи път в албанския блок в страната има опозиционна фракция, от която до голяма степен ще зависи резултатът от изборите в страната.

„Има нов играч и в президентските, и в парламентарните избори. Докато по-рано албанският блок беше съвсем отделно и се разчиташе на него в определен момент как и коя партия да го привлече“, коментира Николов и допълни, че от това се стига до промяна в структурата на македонското политическо пространство.

„От това как ще гласуват албанците на следващия кръг за президент, пък и на парламентарните избори, до известна степен също може да се предскаже какво ще бъде представянето на двамата кандидати за президент, а и за политическите формации“, допълни журналистът.

Той подчерта, че към момента нагласите и социологическите изследвания показват висок процент на Гордана Силяновска-Давкова, която е кандидат за президент на ВМРО-ДПМНЕ, но въпреки това изходът може да бъде и друг, в зависимост от гласовете на албанската опозиционна фракция.

По сумите на Николов антибългарската риторика е внушавана на поколенията години наред и независимо от това кой ще управлява РСМ, тя ще се запази.

„От една страна, цялата учебна програма от първи клас, дори от детските градини, там се внушава, че основният враг на македонците са българите. Това е т.нар. сръбска, високошовинистична стратегия за отчуждаване на македонските българи от техния родов корен. Но генезисът на този сръбски проект датира от 1860 година. Той има различни етапи в развитието си. До 1941 година на македонците се гледаше като на южносърбиянци, тъй като Македония беше окупирана от Сърбия тогава. Македонизмът в този период беше преходна фаза от българи към сърби. Този момент беше възприет и от коминтерна през 1944 г., а след преключване на Втората световна война през 1945 година, той стана официална държавна идеология и с огън и кръв бяха накарани основната маса да приемат тази идентичност“, обясни Николов.

По думите му:

„Трябва да е знае, че Титовият етно-идеологически проект действа вече 80 години. От една страна, тези хора, които са на власт, те фактически са синове и внуци на хората, които бяха най-верни на Титовата стратегия за Македония и които по този начин направиха някаква кариера.“

Цялото интервю четете утре.

Още новини от деня – четете тук