Начало Водещи Земетресенията край Санторини намаляват постепенно, докато хиляди се завръщат на гръцкия остров

Земетресенията край Санторини намаляват постепенно, докато хиляди се завръщат на гръцкия остров

29
Санторини
Снимка: БТА

„Сеизмичният рояк“ в близост до остров Санторини постепенно намалява месец след началото, казаха гръцки учени, наблюдаващи явлението, цитирани от Асошиейтед прес.

Подводните трусове – понякога регистрирани само с по няколко минути отстояние един от друг – накараха хиляди жители и работници да избягат от прочутите скалисти градове на Санторини, както и от близките острови Иос, Аморгос и Анафи.

Училищата остават затворени на тези острови за четвърта седмица и много други ограничения все още са в сила, припомня АП. Учените обаче информират, че са окуражени от намаляването на земетресенията.

„Сеизмичната активност продължава да показва постепенен спад, както по отношение на ежедневния брой регистрирани земетресения, така и на максималните магнитуди“, подчертаха от Интердисциплинарния комитет за управление на риска и кризите към Атинския университет.

От комитетът казаха още, че са регистрирали повече от 20 000 земетресения с магнитуд едно или по-висок между 26 януари и 22 февруари.

Многобройните земетресения, приписвани на естествени тектонични процеси, както и на движения на магма под морското дъно, достигат до магнитуд 5,3 по Рихтер, като са причинили само незначителни щети.

Кметът на Санторини Никос Зорзос каза вчера, че няколко хиляди души са се завърнали на острова от края на миналата седмица и призова правителството да осигури допълнителна помощ за справяне с рисковете – включително вземане на мерки срещу отронване на скали, както и монтиране и ремонт на огради по хълмовете, съобщи АП.

Санторини, който има формата на лунен сърп, е първокласна туристическа дестинация с ежедневни посещения, които се осъществяват чрез търговски полети, фериботи и круизни кораби.

Островът привлича повече от 3 милиона посетители годишно в своите варосани села, построени покрай впечатляващи скали, образувани от голямо вулканично изригване преди повече от 3500 години. То е определено за едно от най-опустошителните събития в историята на Средиземноморието. Смята се, че това събитие е довело до разрушаването на минойската цивилизация на остров Крит и е причинило огромно цунами, което е ударило бреговете на Егейско море.

Друга голяма трагедия се случва на 9 юли 1956 г., когато остров Санторини и околните Цикладски острови бяха ударени от сериозно земетресение с магнитуд 7.5. То е едно от най-разрушителните в съвременната гръцка история и е последвано от мощно цунами. Над 50 души загиват, а голяма част от сградите на Санторини са разрушени. Трусът се усеща в цяла Гърция и части от Турция.

През последните десетилетия Санторини остава под наблюдение поради периодичната активност на вулкана и слабите земетресения в района. Последният активен период на вулкана беше през 2011-2012 г., когато сеизмолозите отчетоха засилена активност в Калдерата, но без голямо изригване.

Източник БТА

Още международни новини – четете тук