Начало Новини Земеделските стопани получиха над 107,6 млн. лева по екосхемата за запазване и...

Земеделските стопани получиха над 107,6 млн. лева по екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал

44
Земеделските стопани получиха над 107,6 млн. лева по екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати над 107,6 млн. лева (107 673 038 лева) по екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване (Еко-ЗВПП) за Кампания 2023. Финансовата подкрепа се разпределя между 3657 земеделски стопани, които прилагат в стопанствата си двете екологични практики: отглеждане на непроизводствени междинни култури или покривни култури с последващо зелено торене; използването на външни органични подобрители на почвата съгласно предоставен план за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном, по образец, одобрен от изпълнителния директор на ДФЗ, съобщиха от Фонда.

Ставката за един хектар, определена със заповед на министъра на земеделието и храните вчера, е в размер на 104, 56 лева на хектар. 

Еко-ЗВПП е част от пакета схеми за климата, околната среда и хуманно отношения към животните – екосхеми, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027. Тя е доброволна за прилагане върху различни типове земеделски площи, като за подпомагане може да бъде заявено както цялото, така и част от стопанството. 

При практиката за използване на външни органични подобрители на почвата съгласно предоставен план за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном, по образец, одобрен от изпълнителния директор на ДФЗ, доказването на вложените обеми подобрител на съответния парцел се извършва чрез предоставяне на разходооправдателни документи. Земеделските стопани, които сами са произвели органичните подобрители, предоставят становище от съответната Областна дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за завършен процес по аеробно или анаеробно третиране на оборски тор или доказателства за лицензирана площадка за третиране на отпадъци със съответните кодове, а когато площадката е на друго лице – и протоколи за произведена продукция, идентична на вложената. Кандидатите могат да представят и доказателства за наличието на растителни остатъци след термична обработка или регистрация по чл. 229 от ЗВД.

Целта на интервенцията е намаляване на загубите на хранителни вещества с поне 50 процента, като същевременно се гарантира, запазване на плодородието на почвата. Интервенцията е насочена към постигането на основната цел –  намаляване на  използването на торове с най-малко 20 процента до 2030 г.

БТА припомня, че миналата седмица ДФЗ преведе близо 80,5 млн. лева по екосхемата „Разнообразяване на отглежданите култури“ (Еко-РОК). Подпомагане получиха 19 535 земеделски стопани. Ставките, по които са изплатени субсидиите, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните. За земеделски стопанства до 10 ха те са в размер на 75,10 лв. на ха, за стопанства между 10 и 30 ха подпомагането е 57,89 лева на ха и 31,29 лева на ха за стопанства над 30 ха.

Целта на интервенцията Еко-РОК е да се увеличи броят на отглежданите в земеделското стопанство култури. Този подход допринася за намаляване на икономическия риск за стопанството, следствие на климатичните промени (адаптация и смекчаване) чрез диверсифициране на културите. 

Посредством интервенцията се цели още, чрез разнообразяване на отглежданите в стопанството култури, да се увеличи съдържанието на хумус и запазването на хранителни вещества в почвата, да се намали използването на пестициди и торове, както и да се предпазва почвата от ерозия, отмиване и уплътняване.