Начало Свят Западни издания коментират обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп проект за...

Западни издания коментират обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп проект за противоракетна отбрана „Златен купол“

34
Западни издания коментират обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп проект за противоракетна отбрана "Златен купол"

Обявлението на президента на Съединените щати, Доналд Тръмп, относно създаването на американския противоракетен щит ‘Златен купол’, е в центъра на вниманието на западната преса. Тази много средства изискваща система ще се опира на сателити и оръжия в Космоса, за да защити САЩ от атаки с балистични ракети, според „Вашингтон пост“.

Тръмп е говорил за подобен щит в продължение на месеци, акцентирайки на заплахите, произтичащи от технологичния напредък на страни като Русия, Китай и Северна Корея, се твърди в статията.

„Когато ‘Златният купол’ бъде завършен, той ще може да прихваща ракети, изстреляни от всяка точка на планетата, дори и от Космоса. Ние ще разполагаме с най-добрата система, която е създавана досега“, заяви Тръмп в Овалния кабинет, пред министъра на отбраната Пийт Хегсет, както пише „Вашингтон пост“. Той допълни, че проектът е „проект, който променя правилата на играта“.

Според президента, системата, избрана от неговата администрация, може да бъде в експлоатация за три години преди края на неговия втори мандат, акцентира „Вашингтон пост“. Информация от бюджетната комисия на Конгреса показва, че внедряването и поддръжката на космическите прехващачи може да струва между 161 и 542 милиарда долара през следващите двадесет години. Президентът очаква разходите за защитната система да достигнат 175 милиарда долара и вече е предвидил 25 милиарда в бюджетния проект, който Републиканската партия се опитва да прокара.

Тръмп, който основа космическите сили на САЩ по време на първия си мандат, многократно е проявявал желание да изгражда „Златен купол“, вдъхновен от израелския „Железен купол“, но замислен за оръжия в Космоса, а не само на повърхността, напомня „Вашингтон пост“. Веднага след преизбирането си през януари, той подписа указ, повеляващ на Пентагона да разработи планове за „ново поколение противоракетен щит“.

„Заплахата от балистични, хиперзвукови и крилати ракети, както и от съвременни въздушни нападения, остава основната заплаха за САЩ“, се посочва в указа на Тръмп, като се подчертава, че политиката на страната относно противоракетната отбрана не е напреднала, добавя американското издание.

Пентагонът е все по-притеснен за развитието на ракетите с голям обсег от страна на противниците на САЩ. Няколко дни преди това, разузнавателната служба на Министерството на отбраната публикува доклад, според който Китай разполага с приблизително 400 междуконтинентални балистични ракети, Русия с 350, а Северна Корея с неизвестен малък брой, посочва „Вашингтон пост“. Специалистите смятат, че тези цифри ще продължат да растат през следващите години, като Иран също планира да развива подобни оръжия, споделя изданието.

„Златният купол“ ще бъде проектиран да се справя с хиперзвукови оръжия и системи за частично орбитално бомбардиране, способни да изстрелват бойни глави от Космоса, отбелязва португалският в. „Диарио де нотисиаш“. Тръмп е заявил, че „всички те ще бъдат сваляни във въздуха и процентът на успеваемост ще бъде близък до 100%“, добавяйки, че Канада ще участва в проекта.

„Това е изключително важно за успеха и оцеляването на нашата страна. Светът навън е жесток“, коментира президента на САЩ, цитиран от португалската преса.

Общата концепция вероятно ще комбинира наземни ракети, които в момента се използват от американските въоръжени сили, с иновационни и високотехнологични системи за създаване на космическа защитна програма, съобщава британският в. „Гардиън“. Предвидената сума от 25 милиарда долара в проектобюджета на републиканците е насочена към първоначални разходи за разработка, акцентира изданието.

Проектът вероятно ще бъде реализиран в партньорство с водещи отбранителни компании, включително „Спейс Екс“ на Илон Мъск, която е способна да произвежда ракети за военни операции в орбита и сателити за иновации в наблюдение и насочване, допълва „Гардиън“. Програмата ще разчита и на производители на боеприпаси, които в момента са в арсенала на американските военни.

Когато Тръмп обяви подписването на указа за разработка на „американския ‘Железен купол’“ през януари, Русия и Китай реагираха с критики. Москва определи плана като „сравним с ‘Междузвездни войни’, поддържан от президента Роналд Рейгън по време на Студената война“, припомня френският в. „Монд“.