В света Китай е лидер в производството на детски играчки. Въпреки че се счита, че основната цел на бизнеса е да радва децата, истината е, че зад този бранш стои ожесточена конкуренция за печалби.
Родителите и децата рядко осъзнават, че пъстрите кукли и пластмасовите конструктори, които виждат в магазините, са само външният вид на детската играчка промишленост. Потребителите обикновено не знаят, че зад тези безобидни играчки стоят наистина остри борби за цени и дял от пазара на корпоративно равнище.
С нарастването на големите онлайн търговски платформи като китайската „Тему“, конкуренцията в отрасъла става все по-силна, цитирайки информация от немската телевизия А Ер Де.
Корпорацията „Тему“ е набелязана за липса на спазване на стандартите за качество на продуктите, които предлага на сайта си.
През последния октомври Европейската комисия наложи разследване върху предполагаемите етични нарушения на „Тему“.
„Продуктите, предлагани от китайската онлайн платформа, трябва да отговарят на стандартите на ЕС и да не застрашават потребителите,“ казва ЕК, цитирана от ДПА.
Според неправителствената организация „Европейски производители на играчки“ (TIE) през последния октомври, 80% от играчките, предлагани от десет водещи онлайн търговци, не отговарят на европейските стандарти за безопасност.
Световната столица на детските играчки
Голяма част от пластмасовите играчки в Китай се произвеждат от хиляди малки и средни предприятия в околностите на Шантоу в Гуандун.
Производителите плащат такси, за да изложат стоките си в огромен изложбен център с над 20 000 квадратни метра. Там се представят много от играчките, които се продават в магазините в ЕС и онлайн.
Вместо да задоволяват детските желания, в този „рай на играчките“ се провеждат остри търговски преговори, показа репортаж от немската телевизия А Ер Де.
Търговците от цял свят посещават центъра в определен ред, избират желаните продукти и преговарят с производителите в офисите на място.
Заради голямата конкуренция, производителите в Шантоу са под постоянен натиск да намаляват цените на производството. Например, играчка, която се продава в ЕС за 20 евро, може да бъде преговаряна за само 2 евро на изложбата, посочват в бранша.
„Когато идвам тук с децата ми, понякога те питат: „Татко, защо тези играчки са толкова евтини?“, споделя търговският посредник Тони Чен.
„Много купувачи търсят играчки на по-ниски цени. В такъв случай производителят им предлага: „Добре, ще ви ги продадем по-евтино, но ще намалим материалите или опаковката“, допълва Тони Чен.
„Тему“ намалява цените и… качеството?
Натискът върху производителите да предлагат стоките си на по-ниски цени се увеличава преди всичко заради пристигането на големи онлайн търговци като „Тему“, казва търговец от Шантоу.
Той дава пример с два водни пистолета за деца – по-скъпият струва 30 евроцента на едро, а по-евтиният само 10 евроцента.
„Играчките изглеждат еднакви, но едната е с по-ниско качество, защото производителят е пестил на материали, за да направи стоката по-евтина. От снимка в онлайн магазина нямаше да ги различиш, но на допир може би ще усетиш разликата в качеството“, казва Тони Чен.
„Тему“ е критикуван за изпращане на продукти от лошо качество до европейските потребители, които не отговарят на стандартите на ЕС, отбелязва А Ер Де.
Онлайн търговците изпращат стоките директно от Китай до Европа, което прави невъзможно проверка на всичко от митническите органи. Ако продукт бъде конфискуван, загубата за търговците е малка спрямо риска от изгубване на цели контейнери.
Търговците на едро, които внасят играчки от Китай в ЕС, трябва да спазват високите стандарти за качество, иначе рискът от загуба на стока на стойност хиляди евро е голям.
В индустриалната зона Шантоу, екип на телевизия А Ер Де посещава фабриката на предприемача Йи Фен.
„По-рано бизнесът беше по-добър. Сега, с тези ниски цени, можем да печелим само от обема на продажбите“, казва Йи Фен.
Той пояснява, че продукцията му е за глобалния пазар и се подчертава, че всяка държава има различни стандарти за качество.
Запитан дали продукт за африканския пазар може да бъде изпратен в Европа, Йи Фен отговаря: „Това е работа на посредниците. Те купуват стоките от нас и решават дестинацията. Всъщност това може да се счита за търговска тайна“.
Глобалният пазар на детски играчки
Прогнозите на пазарните анализатори предвиждат, че до 2025 година световният пазар на детски играчки и продукти за свободно време ще достигне приходи от 367 млрд. долара. Това представлява увеличение от 5,2% спрямо 2024 г., съобщава „Статиста“.
Голямата част от пазара е под контрола на китайските производители. Прогнозира се също, че Китай ще остане лидер в отрасъла с приходи от 73 млрд. долара през тази година.
САЩ остават на първо място по иновациите и технологичните нововъведения в световния пазар на детски играчки и продукти за свободно време, казват анализаторите на „Статиста“.