Начало Пари ЕС и Китай ще работят заедно в областта на трансграничния поток на...

ЕС и Китай ще работят заедно в областта на трансграничния поток на автомобилни данни

29
ЕС и Китай ще работят заедно в областта на трансграничния поток на автомобилни данни

Китай и Европейският съюз сключиха协议 за създаване на работна група, която да се занимава с трансграничния поток на данни за автомобили, съобщи днес китайската администрация за киберпространството, цитирана от Ройтерс.

Това споразумение е постигнато след заседание, проведено в Брюксел в четвъртък, което бе фокусирано на обмена на данни между Китай и ЕС, според заявлението.

По време на разговора китайският министър на търговията Ван Вънтао е имал среща с изпълнителния директор на компанията за полупроводници „Енвидиа“ (Nvidia) Дженсън Хуан. Ван не разкри детайли от обсъждането.

От „Енвидиа“ не коментират информацията пред Ройтерс.

По време на третото си посещение в Китай през тази година, Хуан, който е основател и главен изпълнителен директор на най-високо оценяваната компания в света, е провел среща и с Жън Хънбин, председател на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия, както и с вицепремиера Хъ Лифън.

Китайските представители увериха Хуан, че ценят и насърчават продължаващите инвестиции от международни компании, съобщи той на пресконференция в Пекин.

По време на събитието, Хуан определи моделите за изкуствен интелект на китайски компании, например „ДийпСийк“ (DeepSeek), „Алибаба“ (Alibaba) и „Тенсент“ (Tencent) като „световно признати“, подчертавайки, че изкуственият интелект „революционизира“ веригите за доставки.

Той добави, че китайските клиенти проявяват голям интерес към AI чипа „Ейч20“ (H20), чийто износ за Китай бе разрешен наскоро от американските власти, но все още не са обработени поръчки в очакване на одобрение за износни лицензи от 정부.

„Енвидиа“ обяви, че разработва нов чип, наречен графичен процесор „Ар Ти Екс Про“ (RTX Pro), който ще бъде проектиран специално за китайски пазари, спазвайки ограниченията за износ от САЩ, и предназначен за приложения в интелигентни фабрики и обучение на роботи.

Ван коментира и търговските отношения със САЩ, посочвайки, че Китай стреми да възстанови устойчив растеж. Той призова САЩ да проявяват поведение, съответстващо на статута им на велика страна.

Според Ван, търговията в Китай остава динамична и стабилна, а в следващите пет години страната планира да увеличи както вноса, така и износа.

Той уточни, че политическата подкрепа от правителството е „обърнала тенденцията“ в контекста на сложни международни обстоятелства.

Министърът посочи, че промените в търговията между Китай и САЩ служат като важно напомняне за взаимозависимостта на двете нации.

„Невъзможно е насилствено разделяне и прекъсване на веригите за доставки, а част от търговията между двете nations е трудна за заместител, поне в краткосрочен план“, добави той.

„След редица предизвикателства, двустранните икономически и търговски отношения продължават да са значими“, заяви Ван и подчерта, че уреждането на напрежението е възможно чрез „равноправен диалог и консултации“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп повиши митата върху китайски продукти до над 100% по-рано тази година, но впоследствие отмени част от тях в контекста на търговското примирие, постигнато през май.

Китай има срок до 12 август да договори споразумение с Вашингтон, за да избегне повторно налагане на търговски ограничения, наложени при размяната на мита през април и май.

Настоящите мита от САЩ върху китайски стоки остават „все още високи“ – 53,6%, заяви Ван на пресконференцията.

„В търговската война няма печеливши. Китай не иска търговска война, но не се страхува и от нея“, повтори той.