Имран Ахмед, британски гражданин и един от петте европейци, на които Съединените щати наложиха визови ограничения, е подал още вчера иск срещу администрацията на Доналд Тръмп. Жалбата е регистрирана в нюйоркски съд, където Ахмед изразява притеснения относно възможността за нелегален арест и депортиране. Днес съдия предприема мерки, за да предотврати подобен риск за Ахмед.
Първото заседание по делото е насрочено за понеделник. Искът е насочен срещу американския държавен секретар Марко Рубио, министърката на правосъдието Пам Бонди, министърката на вътрешната сигурност Кристи Ноум и заместник-държавния секретар по публична дипломация Сара Роджърс.
Съединените щати наложиха визови ограничения на Ахмед и още четирима европейци за действия, които противоречат на американските интереси.
Правителството отправя конкретно обвинение към неправителствената организация, която Ахмед ръководи, за призиви към социалните мрежи да предприемат действия срещу 12 американски антиваксъри, включително и действащия министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши.
Ахмед е на 47 години, с афганистански произход и живее в САЩ от 2021 г. Разполага с зелена карта за постоянно пребиваване, а съпругата и дъщеря му са американски граждани. Той е съосновател на Центъра за противодействие на цифровата омраза САЩ/Великобритания.
В списъка на засегнатите от визовите санкции са изпълнителните директори на германската организация „ХейтЕйд“, която се бори с онлайн злоупотребите – Анна-Лена фон Ходенберг и Жозефин Балон. Фон Ходенберг получи германския Федерален орден за заслуги през октомври за нейния принос в борбата с насилието в интернет. „ХейтЕйд“ е основана през 2018 г. и е считана за първия национален консултантски център в Германия за жертви на онлайн злоупотреби. Санкционирана е и Клеър Мелфорд, основателка на Глобалния индекс за дезинформация, базиран във Великобритания.
Петият санкциониран е Тиери Бретон, бивш френски еврокомисар, отговарял за дигитализацията в предишната Европейска комисия.




