Начало Водещи Един въпрос, който разгневи Борисов

Един въпрос, който разгневи Борисов

1034
Един въпрос, който разгневи Борисов

В сряда на импровизирана пресконференция в кулоарите на Народното събрание, където лидерите на ГЕРБ и ДПС – Ново начало Бойко Борисов и Делян Пеевски обичат да дават своите ежедневни изявления, но без да обичат да отговарят на зададените им въпроси, дългогодишният журналист и професионалист Петя Владимирова от „Дневник“ попита Борисов как си обяснява, че „прокуратурата повдига обвинения, а службите за сигурност обичайно преследват само хора и активисти на „Продължаваме промяната“. Въпросът ѝ силно разгневи бившият премиер.

„Като ви изведат Кирил Петков и Асен Василев с прангите от вкъщи пред децата, тогава ще ми говориш за служби, ясно ли е? Тея ни влачиха ей с това момиче, бе!“, разкрещя се Борисов и посочи пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова зад себе си.

„Тея негодници, ти ще ми задаваш такъв въпрос! Хайде, хубав ден! …Ще ти кажа аз! Какво искаш повече? Тея, които арестуваха, знаеш ли колко народ биха от ГЕРБ – колко кметове арестуваха, колко общински съветници прибираха по килиите. Кои са тея ПП, вие адвокатка ли сте на ПП, въпросите ви всички бяха в полза на ПП срещу мен! Хубав ден ви желая“, разкрещя се Борисов.

„Смисълът на въпроса ми е вечният: Защо службите и прокуратурата се задействат на едни сигнали, а на други не. И той дерайлира. Защо не ми каза – питайте тях и точка, това се чудя“, обясни по-късно на страницата си във Фейсбук Петя Владимирова.

Вчера, след огромен обществен отзвук, Борисов все пак се извини на журналистката Петя Владимирова, че е повишил тон, но не и за казаното:

„Действително повиших тон. Те знаят, че като има несправедливост реагирам така. Извинявам се за тона, не за казаното“, заяви той.

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) реагира остро на поведението на Борисов.

„Владимирова стана обект на вербална агресия заради съвсем легитимни въпроси в обществен интерес. Не е справедливо журналисти, които задават въпроси в полза на обществото, но неудобни за политиците, да бъдат обвинявани, че са “адвокати” на опозиционна политическа сила. В демократично общество част от ролята и на опозицията, и на медиите е да изискват отговори, отговорност и отчетност от управляващите. Докато в авторитарни държави – на критичната журналистика се гледа като на заплаха за властта“, пишат в своя позиция АЕЖ.

Инцидентът поставя остро въпроса за състоянието на свободата на словото в България и за ролята на политиците в гарантирането ѝ. Поведението на Бойко Борисов, дори придружено с частично извинение, показа колко лесно публичните фигури се поддават на емоции, когато бъдат изправени пред неудобни, но необходими въпроси. Защото критичната журналистика не е атака, а основен стълб на демокрацията. А когато въпросите предизвикват гняв, а не отговорност – това само засилва нуждата да бъдат задавани.

Още актуални коментари – четете тук