Италианската боксьорка Анджела Карини се отказа само след 45 секунди на ринга срещу алжирката Имане Халиф.
Тя получи няколко тежки удара в главата, което я накара да прекрати двубоя. Халиф е една от състезателките, чиято полова идентичност остава спорна.
Преди мача от италианския щаб изразиха притеснение. Италианският министър на семейството Еуджения Рочела и спортният министър Андреа Абоди също изразиха учудване, че „на такова високо международно ниво няма стриктни критерии, които да изискват конкретни параметри на хормоналните нива“.
Алжирският олимпийски комитет нарече обвиненията към боксьорката Имане Хелиф „безпочвени“, след като тя и тайванката Ю-Тин Лин бяха допуснати до Олимпийските игри, въпреки че Международната боксова асоциация ги наказа, тъй като не са издържали тестове за полова идентичност.
През миналата година Хелиф бе дисквалифицирана преди мача си за златния медал по време на световното първенство в Индия. Олимпийските игри обаче се организират от Международния олимпийски комитет, който прие, че Хелиф покрива изискванията да участва в категория до 66 килограма при жените.
Тогава бе съобщено, че хромозомните тестове на боксьорките са излезли като XY (жените обикновено имат две X хромозоми, докато мъжете обикновено имат X и Y хромозома).
„Алжирският олимпийски комитет строго осъжда неетичното нападение и злепоставяне на нашата уважавана спортистка Имане Хелиф, която е мишена на безпочвена пропаганда от определени чуждестранни медийни издания. Такива атаки към нейната личност и чест са несправедливи, особено когато тя се подготвя за върха в своята кариера – Олимпийските игри. Алжирският олимпийски комитет ще вземе нужните мерки, за да защити нашата шампионка, коментириха оттам.
Мачът между Анджела Карини и Имане Халиф от Алжир не беше честна битка, каза пък премиерът на Италия Джорджа Мелони.
Решението на МОК може да засегне и България. Нашата надежда за медал в категория до 57 килограма – Светлана Каменова, може да се срещне именно с Лин Ю Тин, която след решението на олимпийския комитет е големия фаворит за златния медал, пише Дарик.
В сагата страна взе и Международната боксова асоциация (ИБА), която през миналата година бе изключена от структурите на МОК. От ИБА заявиха, че Имане Хелиф и Ю-Тин Лин не са издържали два теста за полова идентичност. На световното първенство в Индия Лин бе дисквалифицирана преди награждаването си с бронзов медал в категория до 57 килограма. Отличието ѝ бе отнето и бе дадено на българката Светлана Каменова, която загуби от Лин на четвъртфиналите. Двете могат да се срещнат и на четвъртфиналите на Олимпийските игри, ако успеят да спечелят мачовете си от първия кръг.
„Спортистите (Имане Хелиф и Ю-Тин Лин) не са преминали тест за нива на тестостерон, а специален тест за съответствие на пола, подробностите за който са поверителни. Резултатите от тестовете показаха, че състезателките не отговарят на критериите за участие в състезанията при жените и имат предимство пред своите съпернички. Тестовете бяха проведени по време на Световното първенство през 2022 година в Истанбул и година по-късно по време на световното първенство в Ню Делхи“, заявиха от ИБА.
Българският олимпийски комитет (БОК) излезе със становище във връзка с участието в женския боксов турнир на Игрите в Париж на Имане Келиф от Алжир в категория 66 кг. и на Лин Ю Тинг от Китайско Тайпе в кат. 57 кг, които преди време не издържаха тестовете за пол и бяха спрени от участие в женските боксови турнири на световно ниво, а сега са записани в програмата на Олимпийските игри във френската столица при дамите.
„Твърдо сме решени да отстояваме правата не само на българските, но на всички състезателки, които ще бъдат потенциално ощетени от участието на представители на другия пол в надпреварите на жените. Наред с това, изразяваме своето притеснение за здравето на състезателките, тъй като е научно доказано, че ударите на мъжете са много по-силни от тези на жените и могат да доведат до тежки наранявания и трайни травми“, написаха от Българския олимпийския комитет.