Начало Водещи Доц. Буруджиева: Ако видим дебат между Доган и Пеевски, значи са влезли...

Доц. Буруджиева: Ако видим дебат между Доган и Пеевски, значи са влезли в пряк сблъсък

84
Татяна Буруджиева Кадър: Нова нюз
Татяна Буруджиева
Кадър: Нова нюз

Откакто започнаха процесите на разцепление и конфронтация в ДПС, ние не сме видели пряк сблъсък между двамата лидери. Само веднъж се изказа Ахмед Доган и повече не взе участие. Сблъсъкът се представяше като такъв между Делян Пеевски и редовите хора в ДПС. Има едно правило – никога не вкарвай опонента си в своето комуникационно поле, ако не си сигурен напълно, че ще го смачкаш. Ако видим дебат между двамата, това значи, че Доган е взел решение, че може да смачка Пеевски на дебат, но ще значи също, че е приел Пеевски като равен на него опонент. Това заяви политологът Татяна Буруджиева в ефира на „Нова нюз“.

„Наблюдаваме трансформацията или разсипията на последните две партии от прехода. ДПС никога няма да е същата. Партията в последните 20 години не следваше своята политика за изграждане и функциониране на собствената си партия. Виждате, че ги няма онези млади и изключителни кадри, които ДПС си отглеждаше. Те сега са на по 40 години, но не виждаме нови да идват“, коментира тя.

Според нея партия, която натрупва десетилетия опит, трябва да натрупа и инстинкт към развиващото се общество: „И двете партии – ДПС и БСП – не свършиха това. Това, че бяха консервативни и не се променяха, ги запази, но в същото време бавно вървяха към настоящата си ситуация. Или ще намерят сили да се съживят след този тежък удар, или нещата ще свършат много зле.“

Тя смята, че предизвикателства на тези избори ще има и пред всички други партии: „Стигнаха дотам, че разчитат само на твърдите си ядра. Ако и тази кампания я правят за твърдите си ядра, а не се отворят и за останалите 60-70% от българите, то пътят е без изход. Вървим към все по-голямо минимизиране на легитимността и присъствието на партиите в институциите. Възможно е при ДПС това да се получи. Все пак резултатът им от последните избори дава шанс и на двете групи да влязат в НС. За БСП нещата обаче не са точно така – те са на близък санитарен минимум до четирите процента.“

Нейната прогноза е, че ще влязат повече малки партии в новия парламент: „Крайно време е политиците да осъзнаят, че избирателите очакват да има управление и да се решават проблемите на страната и на хората.“

„Най-големият проблем на ГЕРБ е, че са първа политическа сила, но няма правителство. Бойко Борисов дава сигнали, че върви към кампания, която ще бъде кампания на търсене на партньорства, отколкото кампания на разделителните линии. Със сигурност има линии, които той трудно ще прекрачи. Разцеплението на ДПС му дойде добре, защото управлението с тях е специфична прегръдка. Те са лоялен и коректен партньор, когато не са директно във властта. Когато са във властта обаче, те са партньорът, който дори публично не дава възможност да бъде заобиколен“, каза политологът.