На 20 юли Българската православна църква отдава почит на свети пророк Илия, един от най-великите праведници в Стария Завет, известен с борбата си срещу идолопоклонството и с възвеличаването на единния Бог.
От древни времена християнската църква го нарича „Пророк и предсказател на Божиите чудеса“, „Ангел в човешка форма“ и „Предвестник на Второто Христово Пришествие“.
Старозаветният пророк Илия е живял около 900 години преди Христос и произхождал от Тесвия в Палестина. С раждането си, баща му получил божествено видение. Достойни мъже го приветствали, увили новороденото в огнени пелени и го кърмили с огън. Озадачен, той споделил това със свещениците в Йерусалим, които го успокоили с думите: „Не се страхувай, твоят син ще бъде светлина и ще съди народа на Израел с огън и меч“. Това е и значението на името Илия, което преведено значи Сила Господня. През вековете хората са проявявали уважение към неговата морална стойност и близост до Бога. Досега, местата, където е ходил в Палестина, са смятани за осветени от неговата мощ.
Денят на свети пророк Илия е един от най-почитаните празници в България
Във всяка църква в страната се служи тържествена литургия.
Много православни църкви, особено в Югозападна България, носят името на свети Илия, украсени с негови икони, а вярващите търсят неговата закрила. Хората почитат светеца, който закриля от светкавици и гръмотевици и опазва реколтата от огнени злините.
Свети Илия носи дъжд и влага, и закриля живота. Поради силата си, нашият народ го нарича Илия Гърмодолец, Гръмоломник и Гръмовник. Според народните вярвания, той скача по небето в златна колесница, изпращайки огнени стрели.
В календара на българите, Илинден е един от най-популярните летни празници, който съвпада с жетвата.
В този ден по-възрастните разказват легенди и пеят песни за свети пророк Илия, който управлява огнена колесница с шест коня на небето, молейки се на Бога за здраве, благосъстояние, хубаво време и плодородие.
Специално на празника именниците и занаятчиите – кожухари, самарджии, фурнаджии – са най-щастливи, защото свети пророк Илия е техен покровител.
На Илинден, селските стопани в България правят молебени за дъжд. В различни региони на страната, денят преди празника се извършва ритуалът срещу злите духове – символ на сушата.
Отдаваме почит на героите от Илинденско – Преображенското въстание
Този празник в България носи и значимо значение, свързано с Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година. То представлява една от най-пламенните и трагични истории по време на турското робство. Това е резултат от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война. По стар стил, този ден се е отбелязвал на 2 август, но независимо, че не е точно историческата дата, денят на свети Илия е повод да уважим храбростта и саможертвата на участниците, които помним веднъж годишно.