Начало Пари Директорът на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки: 1 януари 2026 г....

Директорът на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки: 1 януари 2026 г. е добра дата за приемане на еврото

39
Датата 1 януари 2026 г. е добра за приемане на еврото, но решението трябва да се вземе навреме, каза изпълнителният директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки Галин Попов

Според Галин Попов, изпълнителен директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС), датата 1 януари 2026 г. е оптимална за внедряване на еврото, но е важно решението да бъде взето навреме, не по-късно от края на първото полугодие на тази година, за да се осигури плавен преход за бизнесите.

Той подчертава, че е необходим ясен времеви график от поне шест месеца между решението за приемане на еврото и неговото въвеждане. В случай на съкращаване на сроковете, това може да доведе до проблеми като увеличаване на цените на определени услуги в сектора и намаляване на качеството на тези услуги.

Попов обяснява, че Наредба 18 е от съществено значение за подготовката на търговците, тъй като засяга тяхната връзка с фиска и Националната агенция по приходите (НАП). След одобряването на наредбата, търговците ще получат ясна информация за необходимите промени и ще могат да започнат подготовката на компаниите си.

Попов уверява, че не трябва да се очаква фалити на малки предприятия след присъединяването на страната към еврозоната, като посочва, че причините за фалити са повече свързани с управлението на фирмите, отколкото с валутните промени.

Относно приемането на Шенген пространството, той подчертава, че свободното придвижване е от съществено значение за бизнеса и може да доведе до увеличаване на БВП. Очаква се увеличение на БВП с над 1,5 млрд. лева и растеж от около 2,4-2,5% през текущата и 3% през следващата година.

Асоциацията на търговците на нехранителни стоки предоставя важна информация и подкрепа за бизнеса по пътя към внедряването на еврото и очаква държавата да подкрепи търговците с практически насоки за успешния преход.

Пълният текст на интервюто може да бъде намерен по-горе.