Джо Байдън, президентът на Съединените щати, предава властта на Доналд Тръмп, слагайки край на една дълга и вълнуваща политическа кариера, според информация на „Зюддойче цайтунг“. Байдън започва своята кариера по време на президентството на Ричард Никсън в САЩ и Вили Брандта като канцлер на Германия.
Роден в Пенсилвания през 1942 г., Байдън заема място в горната камара на Конгреса на САЩ като сенатор от Делауер за цели 36 години – от 3 януари 1973 г. до 15 януари 2009 г.
През 2009 г. става вицепрезидент на Барак Обама – първият афроамерикански държавен глава в историята на страната. През 2020 г. Байдън спечели президентските избори срещу Доналд Тръмп и стана най-възрастният президент в историята на САЩ.
Сега, с връщането на Тръмп, Байдън се изправя пред ново предизвикателство в живота си, след като претърпя загубата на сина си през 2015 г. Това обаче е краят на успешна политическа кариера, продължила половин век, напомня „Зюддойче цайтунг“.
Байдън планираше да бъде президент на прехода, но не към Тръмп 2
Някои от неговите предшественици бяха принудени да напуснат след един мандат, като Джордж Буш. Въпреки това, не Байдън, а кандидатката за президент Камала Харис изгуби. Тръмп беше централната фигура във времето си като президент на нацията. Първоначално Байдън искаше да бъде президент на прехода, но не от Тръмп 1 към Тръмп 2. През март 2024 г. той заяви: „Ако бях умен, щях да си отида вече“, като все още беше кандидат за президентство, убеден, че само той може да предотврати повторното избиране на Тръмп.
Никой нямаше представа, че той ще управлява до 86-годишна възраст
Оттеглянето на втората му кандидатура настъпи късно миналото лято, което беше късно за много от неговите партийни колеги. По време на телевизионния дебат с Тръмп в края на юни той изглеждаше нало и се бореше да завърши изреченията си. В тези моменти стана ясно, че няма смисъл да се кандидатира отново. По време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон той дори греши при представянето на украинския президент Володимир Зеленски като Владимир Путин. Това беше грешка, но никой не можеше да предвиди, че той ще продължи да управлява до впечатляващите 86 години на възраст, заемайки една от най-влиятелните позиции в света, отбелязва вестникът.
Победата на Тръмп през 5 ноември изпълни всички със съмнения. Кандидатът за вицепрезидент на Байдън, Харис, не успя да подобри профила си в краткия си срок. Тя се оказа в трудна позиция, тъй като беше асоциирана с не толкова популярния президент.
Демократите са във възторг, какво да направят с наследството на Байдън
Демократите сами не са сигурни какво да направят с наследството на Байдън. От камината в Овалния кабинет виси портрет на Франклин Делано Рузвелт вместо на обичайния Джордж Вашингтон. Байдън се стремеше да бъде най-прогресивният президент след времето на „ФДР“, каза левият сенатор Бърни Сандърс през ноември.
Байдън спомена Рузвелт в своето последно изказване пред Конгреса преди няколко години. Той цитира речта му от 1941 г. по време на Втората световна война, казвайки, че ние сме пред лице на исторически момент. Байдън успя да стабилизира икономиката на страната, да възстанови отношенията с институциите след хаоса на Тръмп и да поддържа единния фронт на НАТО. Въпреки това, проблемите с инфлацията и имиграцията, темите, които Тръмп емблематизираше, се окажаха огромно проблемни за него, а здравословните му проблеми вече бяха очевидни, напомня вестникът.
На сряда Байдън предупреди за нарастващата олигарсия. Винаги е настоявал, че Америка се определя от думата „възможности“. „Само в Америка смятаме, че всичко е възможно“. Той признава, че даже едно дете от скромно семейство, което заеква, може да се превърне в президент на Съединените щати. Днес обаче той предава властта обратно на Тръмп, който му я отне четири години по-рано.
Най-контроверното и съмнително наследство на Байдън може да бъде в Близкия изток, посочва „Вашингтон пост“.
Външна политика и права на човека
При постъпването си в длъжност, Байдън обеща да следва външна политика, фокусирана отново върху правата на човека. Това обещание беше дадено след отвличането и убийството на журналиста Джамал Кашоги от Саудитска Арабия, които работеше за „Вашингтон пост“. Впоследствие обаче администрацията му отстъпи от тези принципи в името на стратегическите интереси на Саудитска Арабия.
В други области Байдън и неговият екип получават критики, особено във връзка с усилията на САЩ за помощ на Украйна в сравнение с афганистанския случай, където американските усилия за строеж на демокрация се сринаха пред талибаните.
Войната в Газа предизвика съмнения в либералните международни ценности, които Байдън проповядваше. Докато защитаваше интересите на Украйна, Байдън предупреди, че спазването на правилата-основан свят ще бъде застрашен, ако Русия постигне своите цели. Въпреки това, по отношение на Израел, администрацията му предпочете да игнорира американските закони за помощ и да отхвърли ключовите механизми на международните институции, включително ООН, отбелязва вестникът.
Сара Ягер от „Хюман райтс уоч“ казва: „Когато САЩ нарушават международните правила, те губят своя авторитет и влияние. Защото американците са архитектите на съвремения световен ред, поведението им е изключително важно. Ако САЩ не спазват правилата, диктаторите и други антилиберални лидери имат повод да нарушават правилата безпрепятствено.“
Източник: БТА