Начало Новини Джеф Уилямс – "магьосникът" на "Епъл", който напуска компанията

Джеф Уилямс – "магьосникът" на "Епъл", който напуска компанията

69
Джеф Уилямс - "магьосникът" на "Епъл", който напуска компанията

Когато Джеф Уилямс постъпва на работа в „Епъл“ (Apple) през 1998 г., производителят на компютри е на загуба, а пазарният му дял заплашва да падне до нула. Сега Уилямс напуска концерна в момент, в който е една от най-високо оценените компании в света, пише в свой анализ германската икономическа медия Ен Те Фау.

Добре познатите лидери, които стоят зад възхода на „Епъл“, са Стив Джобс, който се завърна в основаната от него компания малко преди назначаването на Уилямс, и Тим Кук, настоящият главен изпълнителен директор, който също се присъединява към „Епъл“ през 1998 г. Ролята на Уилямс в оформянето на една от най-печелившите компании в света е по-малко известна на широката общественост. Но в прощалното послание на Кук към Уилямс няма никакво преувеличение: „Apple нямаше да бъде това, което е, без него“, каза главният изпълнителен директор, цитиран в официалното изявление на компанията относно напускането на Уилямс, който на 62-годишна възраст си тръгва от поста на главен оперативен директор, член на Борда на директорите, отговарящ за операциите.

Уилямс беше известен в компанията като „Тим Кук на Тим Кук“, защото контролираше веригата за доставки, която Кук изгради, пише „Уолстрийт джърнъл“. За първи път той работи с главния изпълнителен директор на „Епъл“, когато двамата са в Ай Би Ем (IBM) през 80-те години на миналия век. Когато Уилямс се присъединява към „Епъл“ през 1998 г., бързо се издига в йерархията, за да наблюдава огромната ѝ верига за доставки и операции. През 2015 г. той е повишен в главен оперативен директор, четири години след като Кук освобождава позицията, за да наследи Джобс.

Първоначално Уилямс е главен прекупувач. Колко централна е била тази позиция за компанията показва звучащ като анекдот случай, за който се твърди, че се е развил в началото на 2007 г., малко след като айФон (iPhone) бе представен за първи път на обществеността. Стив Джобс осъзнава, че пластмасовите екрани много лесно могат да бъдат надраскани. Въпреки че нямало алтернатива за новите сензорни екрани в световен мащаб, Джобс поискал айфоните да бъдат обновени с висококачествени стъклени екрани до момента на пускането им в продажба. „Не знам как ще го направим, но когато се доставят през юни, ще бъдат стъклени“, твърди се, че е казал Джобс. „Как“ – това е задача за Уилямс.

В рамките на няколко месеца Уилямс не само ръководи разработването на нов материал заедно с доставчика „Корнинг“ (Corning), но също така гарантира, че масовото производство ще започне и че цялата верига за доставки ще бъде реорганизирана по съответния начин преди началото на продажбите. Заедно с тогавашния главен оперативен директор Тим Кук Уилямс създава вериги за доставки, които са не само ненадминати по отношение на ефективността, но и изключително гъвкави. Въпреки че „Епъл“ е възложила цялото производство на доставчици и производители на договорни отношения, компанията е по-тясно ангажирана във всяка стъпка, отколкото много от нейните конкуренти, чиито прекупувачи правят това, което предполага наименованието на длъжността им: купуват налични компоненти и продукти.

Скоро отговорностите на Уилямс в „Епъл“ нарастват. „Занимавах се с все по-интересни неща. Едно нещо водеше до друго“, казва самият мениджър, описвайки кариерата си. Наред с други неща, той отговаря за разработването на „Епъл Уоч“ (Apple Watch) в продължение на повече от десет години. През 2015 г. Уилямс поема позицията на главен оперативен директор. Когато през 2019 г. считаният за истинска звезда дизайнер Джони Айв напусна концерна, екипът по дизайн – сърцето на „Космоса“ на „Епъл“ – също беше поставен под ръководството на Уилямс. Понякога се твърдеше, че той е и евентуален наследник на главния изпълнителен директор Кук.

Е, това няма да се случи. Според самия Уилямс той иска да отдели време за личния си живот. Според официалното съобщение той ще предаде различните си отговорности през следващите няколко месеца. Новият главен оперативен директор ще бъде Сабих Хан, който също работи в компанията от десетилетия.

Според дългогодишния колега на Уилямс Тони Блевинс напускането на Уилямс не само оставя празнина – то е част от края на една ера. Значението на Уилямс за „Епъл“ е било „огромно“, „дори ако това не винаги бе очевидно за обществеността“, цитира Блумбърг бившия мениджър. Като акционер на „Епъл“ оставката на Уилямс го натъжава. Чувствам се така, „сякаш концернът се разпада“, казва той.

Промяната на мениджмънта се случва в труден момент за оперативната част на компанията, която включва екипи за снабдяване, устойчивост и производство. През последните няколко месеца „Епъл“ премества производството на айфон от Китай в Индия в опит да намали въздействието на митата на администрацията на американския президент Доналд Тръмп. През следващите години „Епъл“ вероятно ще направи и други корекции, включително ще премести още по-голяма част от асемблирането на устройства от Китай и евентуално ще добави роботика и други технологии в производствения процес.

Новата позиция на Хан означава също, че той ще бъде по-ангажиран с други предизвикателства, включително с проблемите на компанията с изкуствения интелект. В понеделник „Епъл“ привлече от „Мета Платфърмс“ (Meta Platforms Inc.) мениджър, който да отговаря за моделите на изкуствения интелект, а производителят на айфон продължава да обмисля партньорства с външни компании за подобряване на технологиите си.

В понеделник съветникът на Белия дом по въпросите на търговията Питър Наваро поднови натиска на администрацията на Тръмп върху „Епъл“ да преосмисли веригата си за доставки, критикувайки Кук, че не действа по-бързо, за да изнесе повече от производството на концерна от Китай. „За мен е немислимо, че Тим Кук не може да произвежда своите айФони на други места по света и в тази страна“, каза Наваро в интервю за Си Ен Би Си.

Компанията се сблъсква и с регулаторни проблеми, включително принудителни промени в „Ап Стор“ (App Store) в ЕС и продължаващо съдебно дело на Министерството на правосъдието на САЩ, което може да провали сделката с „Гугъл“ (Google) на стойност 20 млрд. долара годишно. Всичко това се случва в момент, в който част от хардуера на „Епъл“ продължава да остарява, а стартъпите, работещи с изкуствен интелект, се стремят да заменят айФон с по-нови продукти, управлявани с глас.

В позицията си на главен оперативен директор Уилямс беше едно от основните лица на компанията, като обикновено представяше нови продукти и подобрения, свързани със здравето, по време на ключови презентации. Хан, от друга страна, бе по-незабележим, като рядко е правил публични изяви от името на концерна. Но сега, на поста главен оперативен директор, Хан вероятно ще трябва да заема по-публична роля.

Напускането е поредната промяна на мениджъри в „Епъл“. През миналата година Лука Местри, дългогодишният главен финансов директор на компанията, се оттегли от този пост и зае по-малка позиция, която го подготвя за пенсиониране. Бившият шеф на хардуерното инженерство на „Епъл“, Дан Ричио, се пенсионира през 2024 г. А Фил Шилер, дългогодишен ръководител на маркетинга, зае през 2020 г. по-малка позиция, отговаряйки за  надзора на „Ап Стор“. Година преди това Джони Айв, дългогодишният ръководител на дизайна, напусна, за да основе собствена компания за дизайн.

Повечето от топ мениджърите на „Епъл“ са на приблизително една и съща възраст и запознати с компанията анализатори отдавна очакват радикален преход в нея. Може би времето за това вече е назряло.