Министър-председателят Николай Денков отговаря на въпроси на живо, в излъчване от страницата на Министерския съвет във Фейсбук. Повод за това е осмият месец от работата на редовното правителство, както и набелязването на най-важните приоритети, които предстоят до края на мандата.
На въпрос защо след ротацията иска да стане точно външен министър, той заяви, че така най-лесно може да се направи ротацията, без да има нужда от допълнителни промени.
„С Мария Габриел обсъждаме варианти и когато има крайно решение, ще бъде чуто. Не може ротацията да бъде „ябълката на раздора“ и затова търсим решение“, посочи премиерът.
На следващо питане дали е готова оценката на министрите в кабинета и ясно ли е колко от тях ще бъдат смени, Денков отговори, че се очаква другата седмица да стане ясно къде точно се очакват смени.
„Министрите не са на една или друга партия. Те са хора, които са избрани, след като са получили одобрението и на двете страни от партийните лидери. Сега ще бъде след моето и одобрението на Мария Габриел. Ако не се справят трябва да си отидат по професионални причини, а не защото една или друга партия не ги харесва“, допълни той.
„ГЕРБ заблуждава публиката, че те нямат никакво отношение към състава на Министерския съвет и областните управи. Това не е така. Още, когато се съставяше този кабинет, ние сме обсъждали с техните лидери кои са възможните лица и тогава бяха давани предложения от различни хора. Част от министрите в сегашния кабинет са предложени от Мария Габриел“, каза още Денков.
Президентът нарече министрите пешки, лидерът а ГЕРБ Бойко Борисов ги оприличи на други шахматни фигури. Един от въпросите на гражданите гласеше „на кого са пешки вашите министри, г-н премиер“. На този въпросът премиерът заяви:
„Не са пешки на никого. Един министър има огромна власт – с правомощията, които има, с назначенията, които може да прави, и поради това трябва да се отнасяме и с уважение към тези хора. Да се говори с пренебрежение към министрите, меко казано не съответства на институциите. Президентът никога не ми се е обаждал да ми казва какво да правя и никога не съм се чувствал пешка на никого.“
Относно мигрантите, Денков заяви:
„Ние приемаме някаква бройка, но също така връщаме някаква бройка. И тази динамика не е довела до някакви сериозни проблеми за България. Бройките са между няколко десетки до няколко стотици през годините. За Австрия – миналата година са били приети 113 човека. В началото на тази година сме върнали повече хора, отколкото сме приели. Темата се използва от опозицията, за да плаши и заблуждава хората“.
Той коментира и темата за регулаторите.
„Дискусията за регулаторите се ускори. Партийните лидери обсъждат правилата за попълване на регулаторните органи. Аз смятам за правилно да се действа, така както аз действах с министрите. Всеки да има право да предложи – всяка партия в Народното събрание – отворен ход на номинации, публична дискусия и гласуване в Народното събрание“, подчерта Денков.
На въпрос има ли напредък в преговорите за приемането на България в Шенген и по суша, премиерът посочи, че в момента с Австрия не се водят преговори.
„В момента това, което обсъждаме с Европейската комисия, е какви да бъдат следващите стъпки. Единствената съпротива идва от няколко политици в Австрия, които имат право да вземат това решение. България има подкрепа от всички останали държави“.
На друго питане относно борбата с корупцията Денков заяви:
„Изобщо не сме спрели да се борим с корупцията и успяхме да свършим доста работа в рамките на това, което може да направи едно правителство. За да се докаже, че един човек е корумпиран, трябва следствието и прокуратурата да свършат своята работа и накрая всичко да завърши с присъда в независимия съд. След като бъде подаден сигнал от министри и съответните правителствени органи, оттам нататък щафетата се поема от други органи, които са извън изпълнителната власт, които трябва да довършат работата“, обясни премиерът.
Денков даде пример с Държавната консолидационна компания.
„Когато влязохме, тя все още имаше възможност да прави „инхаус“ процедури без обществени поръчки. Спрях ме го. Спряхме част от тези процеси, с които бяха изчезнали десетки милиони. Подадохме сигнали в прокуратурата и възстановихме няколко десетки милиони лева. Ето пример, в който се борим с корупцията, но оттам нататък трябва някой да докаже и осъди този, който е използвал парите неправомерно“, коментира министър-председателят.
„Виждаме още един случай, в който има явно преплетени интереси в правосъдната система“, каза Денков относно случая с Мартин Божанов – Нотариуса.
„Като тази правосъдна система по някакъв начин е свързана с политическо влияние, добави той. Може би първият случай, който придоби публичност, бе „Осемте джуджета“, но случаят не беше разплетен докрай. Сега имаме промяна – сменен е главният прокурор, борим се за правосъдна реформа, надявам се този нов случай да завърши с разплитане на тези зависимости и да стане ясно кой какъв е в тази история, както и който е използвал тези зависимости да получи съответното наказание“, каза още премиерът.
Според него вчерашните оставки в Софийска прокуратура дават знак, че може би започват да се разплитат зависимости, но трябва да се стигне докрай. Той добави, че е добре се стигне и до политиците, които са осигурявали „чадър“.
По отношение на еврозоната премиерът отбеляза, че ние сме отличници по три от четирите показатели за еврозоната – отличници по дълг спрямо БВП, валутен курс и дефицит, но не и по инфлация, която премиерът определи като привнесен проблем.
За новата ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ премиерът каза, че до края на март тази година очакваме да имаме първа оценка от „Уестингхаус“ за цена и ще се тръгне към подготовката на инженерния проект, който ще бъде готов в средата на 2025 г. Тогава ще бъде подписан окончателният договор с цена и строител.
„Строителството ще започне във втората половина на 2025 и ще продължи до 2033 г.“, каза Денков.