Въпросът за доставки на крилати ракети „Таурус“ за Украйна поражда спорове в двупартийната коалиция, която предстои да сформира следващото германско правителство.
Според информация на в. „Тагесшпигел“, цитиран от агенция Укринформ, германският министър на отбраната Борис Писториус, който може да запази поста си в новия кабинет, се противопоставя на вероятния бъдещ канцлер Фридрих Мерц по този въпрос.
На конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) в Хановер Писториус отрече да е сред привържениците на идеята за доставки на подобни оръжия на Украйна.
„Никога не съм казвал подобно нещо“, посочи министърът. По думите му въпреки че има силни аргументи за изпращане на ракети „Таурус“ в Украйна, съществуват също „доста сериозни аргументи срещу подобна стъпка“.
Писториус изрази и скептицизъм по отношение на споменатата от Мерц координация със съюзниците.
„Не знам нито един европейски партньор да има подобна оръжейна система“, отбеляза министърът.
Генералният секретар на ГСДП Матиас Мирш призова бъдещата коалиция да вземе общо решение относно изпращането на ракети на Украйна.
„Предполагам, че щом бъде изцяло информиран от службите, Фридрих Мерц ще прецени нещата много внимателно. И ще вземем това решение заедно“, каза партийният лидер.
Мирш добави, че парламентарната група на ГСДП заема ясна позиция по този въпрос – тя винаги е била против.
Неотдавнашните изявления на Мерц по въпроса обаче намериха широка подкрепа в средите на Християндемократическия съюз/Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) и на „Зелените“.
Укринформ съобщи по-рано, че коалиционното споразумение включва договорка за продължаване на военната помощ на Германия за Украйна, но там не се споменава нищо за ракетите “Таурус“ или за други конкретни видове оръжия.
Мерц, който по-рано се е застъпвал за изпращането на ракети, докато беше в опозиция, стана по-предпазлив по време на предизборната кампания. Наскоро той повтори, че не изключва подобна стъпка, но само в координация с европейските съюзници.
Крилати ракети вече са доставяни на Украйна от Великобритания и Франция, макар че техните ракети „Сторм шадоу/СКАЛП“ се различават съществено от германските „Таурус“, посочва Укринформ.