Начало Водещи ГЕРБ и ДБС се разбраха за мерките срещу корупцията и бюджета. Остава...

ГЕРБ и ДБС се разбраха за мерките срещу корупцията и бюджета. Остава кордонът около Пеевски

84
Среща ГЕРБ-ДБ

Днес се проведоха още две от експертните срещи – част от преговорите между ГЕРБ-СДС и “Демократична България”.

И двете формации излязоха с едно и също прессъобщение до медиите. В него се посочва:

„След вчерашната първа среща от преговорния процес, днес бяха обсъдени темите за бюджета за 2025 г. и състоянието на публичните финанси, както и мерки за противодействие на корупцията и нуждата от реформи в правосъдието в програмите на двете страни“.

На първата среща са параметрите на внесения проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г., както и потенциалните рискове, които крие той пред финансовата стабилност на държавата.

Втората среща е била на тема „правосъдие и антикорупция“. Обсъдените мерки са приети от двете страни и има „висока степен на съгласие да станат част от коалиционно споразумение“, съобщават още от ГЕРБ.

От съобщенията и на двете формации не става ясно какво е отношението на ГЕРБ-СДС по декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски.

В срещата за бюджета взеха участие от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, Красимир Вълчев, Томислав Дончев, Деница Сачева и Костадин Ангелов, а от “Демократична България” Мартин Димитров, Ивайло Мирчев, Георги Ганев, Радан Кънев и Владислав Панев. Изводът от срещата е, че е необходима стабилност на публичните финанси, бюджетна консолидация, с цел постигане на основната стратегическа цел пред страната – влизане в еврозоната става ясно още от съобщението за днешната среща.

В по-дългосрочен план трябва да се положат усилия към балансиран бюджет в края на четиригодишен мандат на управление.

Обсъдени бяха параметрите на внесения проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г., както и потенциалните рискове, които крие той пред финансовата стабилност на държавата. В тази връзка страните ще проведат спешна среща с министъра на финансите и екипа му, с цел предоставяне на актуална информация и обсъждане на възможни мерки, пишат още от партията на Борисов.

В срещата по правосъдие и антикорупция участваха Надежда Йорданова, Атанас Славов, Божидар Божанов, Людмила Илиева, Кристина Петкова, Радан Кънев от “Демократична България” и Росен Желязков, Рая Назарян, Даниел Митов и Георги Георгиев ГЕРБ-СДС.

Обсъдените мерки за противодействие на корупцията се приемат от двете страни и има висока степен на съгласие да станат част от коалиционно споразумение с конкретни срокове, законодателни предложения и промени в политиките на изпълнителната власт за цял мандат на управление.

Преговорите продължават следващите дни с темите отбрана и външна политика, транспорт и регионално развитие, енергетика и околна среда.

В същото време съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, който не участва в преговорните екипи, заяви, че зад тези разговори се „тупа топката“ и се забавя обсъждането на промените в Закона за съдебната власт, които целят спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.

В политиката, за съжаление, най-големите проблеми се случват, докато отвличаш вниманието на публиката с нещо съвсем различно. Така поне правят „професионалните политици“, а не такива като нас. Сега се фокусира вниманието на публиката върху преговорите за правителство. Докато това се случва, се забавя изборът на комисии, за да не може да мине Законът за съдебната власт“, написа във Фейсбук Петков.

Според Петков, ако правната комисия не бъде съставена тази седмица,

рискът за Закона за съдебната власт става огромен и Борислав Сарафов може да бъде избран за главен прокурор на 16 януари догодина, защото между преговори и празници може да се окаже, че „не е имало техническо време“.

„След това някой ще предложи дълга писта за избор на Висшия съдебен съвет, който ще решава въпроса „кардинално, не индивидуално“ и така Сарафов между тези фокуси ще остане главен прокурор в следващите седем години. Нека всички следим какво се случва с правна комисия – кога ще заработи, от коя партия ще е нейният председател и кога ще мине през нея законът, който може да спре Сарафов“, призова Кирил Петков.

Време е обществеността да не се хваща на опитните фокусници, а всички заедно да следим и приоритизираме кое е важното за България и как се придвижва реално, настоя в публикацията си съпредседателят на ПП.