Масови протести в Германия срещу крайнодесни прояви и партията „Алтернатива за Германия“ (АзГ) привлече над 900 000 души в редица градове през уикенда. Демонстрациите са реакция на новинарски разкрития за среща между крайнодесни германски политици, включително членове на АзГ, с крайнодесни екстремисти, които обсъждали „ремиграцията“ – евфемизъм за експулсиране на имигранти.
Информацията за срещата порази мнозина и мнозина заявиха твърда антиимиграционна политика на АзГ и нарекоха партията „заплаха за германската демократична система и ценности“.
Социолозите обаче предупредиха, че популярността на крайнодясната партия нараства, като АзГ постигна впечатляващи резултати на изборите за местна власт. Изследванията сочат, че тримата провинции, където трябва да се произведат местни избори тази година, също имат благоприятни изгледи за АзГ.
Водещи политици подкрепиха демонстрациите
„Високата активност на демонстрациите е силен сигнал срещу десния екстремизъм и в полза на демократичното съжителство, на което можем да гледаме с гордост“, коментира министър-председателят на Саксония-Анхалт Райнер Хазелов от Християндемократическия съюз (ХДС).
Федералният президент Франк-Валтер Щайнмайер благодари на участвалите в демонстрациите за тяхната ангажираност към демокрацията.
„Тези хора дават кураж на всички нас. Те защитават нашата република и нашата конституция срещу нейните врагове. Те защитават нашата човечност“, каза той във видеопослание в Берлин.
Той отбеляза, че на улиците са излезли съвсем различни хора, „но всички те имат една обща черта: те се изправят срещу мизантропията и десния екстремизъм. Те искат в бъдеще да живеят заедно, свободно и мирно“.
Президентът изтъкна, че това, което е необходимо сега, е съюз на всички демократи.
„Бъдещето на нашата демокрация не зависи от силата на нейните противници – а от силата на тези, които защитават демокрацията. Нека покажем, че заедно сме по-силни“, добави Щайнмайер.
Други водещи политици от различни партии също подкрепиха протестите, като изразиха подкрепата си за демокрацията и заежданието срещу десния екстремизъм.
Възможна ли е забраната на АзГ
Вчера стана ясно, че германската неонацистка партия „Родина“ (Die Heimat) няма да получава държавни субсидии за следващите шест години, съобщи ДПА. Решението е на германския конституционен съд. След него, освен държавната си субсидия, „Родина“ ще загуби и данъчните си облекчения, които обикновено се предоставят на политическите партии.
Решението на съда се очаква да допринесе за дискусиите относно евентуалната възможност за спирането на държавната субсидия и на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ).
По време на демонстрацията дори неколкократно беше предложено АзГ да бъде забранена. В Германия само две партии са били забранявани – организацията наследник на Националсоциалистическата партия и Комунистическата партия.
Дали забраната на АзГ от Федералния конституционен съд може да бъде наложена въз основа на предишни материали е спорно. В крайна сметка самата партия има правомощията да предприеме политически контрамерки в този момент. Освен това преразглеждането би отнело много години и няма да приключи преди следващите избори.
Въпросът е и дали подобна процедура би могла да донесе стратегически ползи или да навреди на АзГ. От една страна, съществува аргументът, че партията би използвала подобна процедура за пропагандни цели, а от друга страна, тя би могла да отблъсне скептичните колебаещи се избиратели.
Подем на евроскептицизма и популизма
Популистките и евроскептичните десници в страните членки на ЕС се очаква да отбележат силен подем на предстоящите европейски избори през юни, показва ново изследване на мозъчния тръст Европейски център за външни отношения.
Според него партиите, представляващи популистката и антиевропейска десница ще излязат начело на евровота в най-малко девет страни членки, сред които Франция, Австрия, Белгия, Италия и Нидерландия. Тези партии ще останат на второ или трето място