Начало Водещи Въздушна отбрана, съвместно производство и санкции: Ще засили ли Тръмп подкрепата за...

Въздушна отбрана, съвместно производство и санкции: Ще засили ли Тръмп подкрепата за Украйна срещу Русия

49
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски
Снимка: БТА

Въздушна отбрана, съвместно производство, доставки и санкции – теми на разговорите между САЩ и Украйна – това са част от темите, които украинският президент Володимир Зеленски е обсъдил с американския пратеник Кийт Келог.

Съобщението идва на фона на очакванията американският президент Доналд Тръмп да обяви бъдещите си действия спрямо Русия, която към момента не търпи нови американски санкции заради отказа ѝ да участва в процеса по спирането на военните дейсвия в Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски публикува кратък отчет от срещата си с американския пратеник Кийт Келог, в който описва разговора като „продуктивен“ и насочен към „пътя към мира и практическите стъпки, които можем да предприемем за неговото приближаване“.

Това включва укрепване на въздушната отбрана на Украйна, съвместно производство и доставки на отбранителни оръжия в сътрудничество с Европа“, посочи Зеленски.

И добавя:

„Разбира се, санкциите срещу Русия и тези, които ѝ помагат, също са на масата.“

Президентът подчерта надеждата си за лидерство от страна на САЩ, като отбеляза:

„Ясно е, че Москва няма да спре, освен ако нейните неразумни амбиции не бъдат ограничени чрез сила.“

Кремъл реагира на използването на HIMARS от Естония

По-късно същия ден говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред журналисти първото съобщено използване на ракетната система с множество изстрели HIMARS от страна на Естония миналата седмица, когато бяха нанесени удари по симулирани морски цели в Балтийско море.

Песков заяви, че Русия, която граничи с Естония, ще „защити твърдо“ своите интереси в Балтийския регион:

Балтийският регион е напрегнат заради агресивната политика на европейските крайбрежни държави. Русия възнамерява твърдо да защитава своите законни интереси в този регион. Фактът, че много страни извършват провокативни действия там, е очевидна реалност.“

HIMARS и балтийската сигурност

Естония получи шест пускови установки HIMARS през април 2025 г. по договор с Lockheed Martin, в сътрудничество с американската армия и естонското правителство.

HIMARS е усъвършенствана ракетна система, монтирана на петтонен камион, която може бързо да изстрелва множество насочвани ракети. Произведена в САЩ, системата е използвана от Украйна за удари по руски сили по време на войната и има обсег до 300 километра.

Естония, малка балтийска държава, бивша част от Съветския съюз, е в повишена готовност за евентуална руска агресия и следи с нарастващо безпокойство ситуацията в Украйна.

Други балтийски страни и членове на НАТО, като Литва, също са поръчали системи HIMARS, за да укрепят отбраната си.

Разговорите между Украйна и САЩ подчертават продължаващата стратегическа подкрепа на Вашингтон за Киев, особено в областта на въздушната отбрана и модерни оръжейни системи. Съвместното производство и доставки на отбранителни оръжия в партньорство с Европа целят да засилят устойчивостта на Украйна в конфликта с Русия.

Санкциите остават ключов инструмент в усилията за натиск върху Москва, като Зеленски подчертава необходимостта от международна солидарност и твърдост.

От друга страна, реакциите на Кремъл и засилената военна активност в Балтийския регион показват, че напрежението между Русия и западните държави остава високо, а регионалната сигурност е под сериозна заплаха.

Американският президент Доналд Тръмп заяви вчера, че Съединените щати ще изпратят системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ на Украйна, за да ѝ помогнат да се справи с руските удари.

Изявлението идва две седмици, след като Вашингтон обяви спирането на някои оръжейни доставки за Киев.

Според Тръмп доставката ще бъде част от изгодна сделка за Съединените щати:

Все още не съм решил колко, но те ще ги получат, защото се нуждаят от защита. Европейският съюз плаща за това. Ние не плащаме нищо.

Ще им изпратим „Пейтриът“, от които те отчаяно се нуждаят, защото Путин наистина изненада много хора. Той говори хубаво, а после вечерта бомбардира всички“, каза Тръмп, като отново изрази разочарованието си от интензивните руски удари срещу Украйна и липсата на изгледи за прекратяване на огъня.

Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия, че засилва терора срещу цивилните граждани, като през изминалата седмица е атакувала с най-малко 1800 дрона.

Украинските власти съобщиха за нови руски атаки с дронове срещу територията на страната през нощта. В редица области беше обявена въздушна тревога.