Вчерашният арест на журналиста Фуркан Салиу продължава да бъде сред водещите теми и предизвиква коментари в Северна Македония. След бързите реакции снощи на представители на СДСМ, албанската опозиция, както и на част от кандидат-президентите, в изявление днес говорителят на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски заяви, че изявленията по случая „на СДСМ, ДСИ и останалите им съюзници”, представляват „грозна и черна кампания, но и преследване, което е част от по-голям сценарий, който трябва да замести липсата на предизборна програма и начин да се прикрива острата им некомпетентност, която гражданите знаят и чувстват”.
Според ВМРО-ДПМНЕ Фуркан Салиу е задържан, защото е попречил на изпълнението на служебните ангажименти и нападнал служители на МВР, както и че незаконно е държал в автомобила си огнестрелно оръжие.
„Аз работя 30 години в сферата на журналистиката и публично питам колко журналисти, мои колеги, имат разрешително за оръжие и го носят незаконно на събития, където има риск от високо напрежение. От СДСМ и (бившият министър на вътрешните работи) Оливер Спасовски навремето казаха, че атака срещу полицаи е атака срещу държавата. В крайна сметка, ВМРО-ДПМНЕ първа поиска да се спазват всички права и свободи на журналистите, и всички институции да се съобразяват с това. Но ние нямаме намерение нито да оправдаваме, нито да защитаваме ситуация, в която са нападнати полицаи”, реагира Стоилковски.
Журналистът Фуркан Салиу, който на сайта си Портал Х оповести разследване, в което твърди за наличие на оперативен план за изборите на ВМРО-ДПМНЕ, свързан с оповестяване на фалшиви социологически проучвания по националната телевизия в Северна Македония, беше арестуван вчера, докато е отразявал футболна среща в с. Средно Коняри. Мачът е прекъснат заради сбиване на две футболни агитки, а според Салиу той е арестуван, след като е започнал да снима побой, който полицията нанася на младеж, който не е участвал в сбиването. Според съобщението на полицията, обаче журналистът е нападнал полицай, а в автомобила му е намерен пистолет. Салиу бе освободен късно през нощта и посрещнат с ръкопляскания от очакващите го пред полицейското управление приятели и журналисти.
След посещението си днес в едно от полицейските управления министърът на вътрешните работи Панче Тошковски, издигнат в техническото правителство от ВМРО-ДПМНЕ, сам пожела да говори по темата и заяви, че това, което е видял на запис от случилото се на стадиона вчера, е, че Салиу е попречил на полицай по време на изпълнението на служебните му задължения. Салиу, който също присъстваше на изявлението, категорично отрече да е имал физически контакт със служител на реда, като на свой ред попита на какво основание колата му е била претърсвана без негово присъствие и какво би станало, ако се докаже, че не е имал съприкосновение с полицай.
„Моето убеждение е, че е имало възпрепятстване на длъжностно лице в работата му. Според получените записки от събитието е имало физическо посегателство по долните крайници на полицай, извършено от двете задържани лица. Това е изявление на полицейски служители”, заяви Панче Тошковски, според когото автомобилът на Салиу е бил проверен заради настъпилия инцидент, а въпросният пистолет, независимо, че е законно притежаван, не е съхраняван по закон.
„Касае се за нарушение на начина на съхранение на оръжието. Много е важно да държите оръжието си у дома, а не в автомобила си. В тази държава законът трябва да се отнася за всички. Ако се изясни, че не сте попречили или нападнали полицай, ще ви се извиня”, отговори Тошковски.
От Охрид реагира и допълнителният зам.-министър на вътрешните работи, издигнат от СДСМ, Митко Боймацалиев, който заяви, че разбира бурната реакция в страната по случая.
„В момента имаме министър от политическа партия, която навремето знаеше как да се противопостави на журналистите и да затваря телевизии. Напълно оправдано е, че гражданите реагират, нямам какво да добавя повече от това, което беше съобщиха от МВР. От днес вътрешен контрол в МВР се занимава със случилото се и защо е арестуван журналистът”, посочва той, цитиран от медиите в Северна Македония, уточнявайки, че „винаги има повече варианти за действие, а дали този е бил правилният, ще покаже вътрешната проверка по случая”.
Междувременно от Института за медийни анализи изпратиха искане до омбудсмана на Северна Македония за започване на процедура за установяване на възможни злоупотреби и превишаване на служебните правомощия на полицията.
В искането си до омбудсмана от Института за медийни анализи посочват, че журналистът Фуркан Салиу публично е оповестил, че е бил арестуван по време на работа, а телефона му, с който се е опитал да записва и документира предполагаем случай на прекомерна употреба на сила от полицията, е бил иззет и записите са били изтрити.
„Тъй като става въпрос за случай, който не само предизвиква социална и политическа поляризация, но и дълбоко засяга човешките права и правото на свобода на изразяване на журналистите“ от Института за медийни анализи настояват омбудсманът да извърши незабавна проверка, да извика на разговор всички длъжностни лица, които могат да предоставят информация за процедурата, и да информира обществеността за всички констатации за възможни полицейски нарушения.