Изпълнения на Детски хор „Усмихнати звезди“ и на Хора на Музикална лаборатория за човека под диригентството на Мая Василева прозвучаха във втората вечер от фестивала „Камджалов“, който се провежда в Етнографски комплекс „Дамасцена“ край Павел баня. Присъстващите се включиха и в специалния формат „България пее“, който се реализира ежегодно на знакови исторически и културно-просветни места в страната. За маестро Йордан Камджалов това е „възможно най-интердисциплинарния, широко скроен и демократичен формат – там цялата публика е поканена да бъде сътворец и участник“.
От сцената на летния театър в „Дамасцена“ той представи участниците в концерта. „Децата от „Усмихнати звезди“ пеят с енергия, която аз никога не съм чувал. Те са просто взривяващи. Пожелавам си да има все повече млади хора с тяхната енергия, хъс, хармония, музикална памет и усмивки“, каза Камджалов. Хорът на Музикална лаборатория за човека е един от най-големите смесени хорове в България, който представлява широка гражданска селекция от личности с изявен вокален и артистичен потенциал, обединени от стремежа си да изпълняват световните шедьоври в класиката.
Спектакълът започна със стихотворение за Казанлък, последвано от първата песен за вечерта – „Една българска роза“. Специален гост бе гайдарят от Смолян Никола Чертоков, който участва в изпълнението на „Рипни, Калинке“. Последваха още песни, изпълнени от „Усмихнати звезди“, които са възпитаници на иновативното училище „Стремеж“ в София.
Двата хора се събраха на сцената за изпълнението на „Моя страна, моя България“, а след него маестро Камджалов отново излезе на сцената, за да предостави възможност и на публиката да се включи в концерта чрез формата „България пее“. В него цялата публика бе поканена да бъде сътворец и участник в концерта. Присъстващите се включиха в изпълненията от местата си и на крака още от първата песен – „Високи сини планини“.
Програмата продължи с Хора на Музикална лаборатория за човека. На финала на спектакъла отново „България пее“ завладя сцената и трибуните.
Утре фестивалната програма ще завърши с уъркшоп с Йордан Камджалов и специални гости.
Фестивалът в Долината на розите започна вчера с изпълнения на музикантите от Genesis Orchestra под диригентството на маестро Камджалов. Те представиха както емблематични, така и не толкова познати класически произведения, а в края на вечерта своя дебют направиха Симона Станоева, Марина Маринова, Виктория Ризов от новата фолклорна вокална формация ИДНА.
Фестивалът се организира от фондация „Йордан Камджалов“ и Етнографски комплекс „Дамасцена“, като се предвижда да се провежда ежегодно.