Начало Водещи Все повече потенциални наематели предпочитат да купят жилище

Все повече потенциални наематели предпочитат да купят жилище

49
България е водеща в ЕС по ръст на строителството през септември, отчита Евростат

През 2025 г. наемният пазар в България, особено в София, показва интересна динамика, като все повече потенциални наематели с добри доходи предпочитат покупка на жилище пред наемане, благодарение на по-благоприятните условия за жилищно кредитиране. Това води до задържане на нивата на наемните цени в началото на годината, след като през 2024 г. цените на наемите в София нараснаха с над 24% на квадратен метър.

Заключението е направено след проучване на Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ), обединяващо над 2500 експерти. То отчита, че в момента покупките на жилища в София се случват по-бързо от отдаването им под наем, което е рядко явление на пазара.

След силния ръст през 2024 г., в началото на 2025 г. процесът на поскъпване на наемите е спрял. Това се дължи на пренасочване на част от наемателите към покупка, стимулирана от по-ниски лихви и по-достъпни кредити.

Летният сезон традиционно носи оживление на пазара на жилища под наем, особено в големите градове. НСНИ прогнозира пик на наемния пазар в края на лятото и началото на есента, като основните наематели ще са студенти (български и чуждестранни) и млади семейства, търсещи жилища близо до училища, детски градини и университети.

За дългосрочни наеми (над 1 година) най-търсени са централните райони на големите градове, близостта до университети, бизнес центрове и удобен транспорт. Най-активно се търгуват апартаменти с различен размер и разпределение.

Наблюдава се засилване на търсенето на дългосрочни наеми от българи, които се връщат от чужбина и предпочитат първо да наемат жилище преди покупка.

Въпреки световната тенденция, в България не се отчита значителен ръст на интерес от чуждестранни наематели или дигитални номади.

Средните месечни наеми в София през 2025 г. варират в диапазона от около 750 до над 1300 лева в зависимост от района и типа жилище.

Жилищните кредити нарастват с бързи темпове: към края на май 2025 г. отпуснатите заеми за жилище достигат 28,222 млрд. лева, което е ръст от 26,7% на годишна база. Средната лихва по новите жилищни кредити в левове през май е 2,43%.

Цените на жилищата в София остават високи, като средната цена на квадратен метър за двустаен апартамент е между 1900 и 2200 евро, а за тристаен – между 1800 и 2100 евро, като най-скъпи са райони като „Лозенец“, „Изгрев“ и „Център“.

В интервю за ДЕБАТИ.БГ експертът Полина Стойкова коментира, че цените на жилищата от пандемията насам са се увеличили с близо 50%. Тя коментира, че от началото на тази година имотният пазар е много активен, като се отчита нарастване и на цените, и на броя сделки. В някои населени места цените на апартаментите растат с до 20 процента.

Според прогнозите броят на сделките ще достигне своя пик през 2025 г., след което се очаква спад – от около 94-95 хиляди сделки годишно до около 80 хиляди през 2026 г. Лихвите по ипотечните кредити през 2025 г. ще останат сравнително ниски, което ще подкрепя търсенето. Въпреки това, от 2026 г. се очаква те да се изравнят с нивата в еврозоната, което ще ограничи достъпността на кредитите и ще забави пазара.

Очакванията са 2025 г. да бъде година на силен растеж и пикови нива на активност на имотния пазар в България, преди да настъпи по-умерено и балансирано развитие след приемането на еврото през 2026 г. Пазарът ще се адаптира към новите икономически условия, като цените ще се стабилизират, а броят на сделките ще намалее. В същото време, ниските лихви и добрите кредитни условия през 2025 г. ще продължат да стимулират покупките, особено в големите градове.