Военновъздушните сили (ВВС) ще разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари през тази година. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов по време на днешния парламентарен контрол.
„За осигуряване на необходимото специално оборудване за пожарогасене с решение на Министерския съвет от месец юли миналата година е одобрено финансиране в размер на 1 млн. лева за придобиване на системи за гасене на пожар тип Bambi Bucket“, посочи министър Запрянов.
Той съобщи, че към момента процедурата е на етап сключване на договор с избрания изпълнител след влязло в сила решение на Комисията за защита на конкуренцията.
„През настоящата година пожарогасенето от въздуха ще продължи да се изпълнява от МО със съществуващите способности, като планираме по-високо ниво на разполагаемата и изправната авиационна техника и осигуреност с необходимото оборудване“, добави той.
„Миналата година ние имахме три вертолета. Тази година ще имаме шест вертолета за гасене на пожари, което удвоява капацитета ни“, разясни министърът.
„През настоящата година българските ВВС ще използват наличните вертолети „Кугър“ и Ми-17 за пожарогасене, като бяха положени значителни усилия от Министерство на отбраната за увеличаване броя на изправната летателна техника и осигуряване на необходимото специално оборудване за пожарогасене, чрез осигуряване на допълнително финансиране в края на 2024 г. в размер на 41,3 млн. лв.“, отчете той.
Министър Запрянов увери, че през летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до шест вертолета в оперативна готовност за гасене на пожари от въздуха, 12 подготвени екипажа, което, по думите му, ще позволи едновременно използването на не по-малко от четири броя вертолети за пожарогасене при пределно натоварване на личния състав и авиационната техника.
„През 2025 г. в плановете на ВВС за летателна подготовка е заделен необходимият авиационен ресурс за придобиване и поддържане на летателната подготовка на екипажите от 24-та вертолетна авиобаза за гасене на пожари от въздуха“, добави той.
Атанас Запрянов припомни, че на 19 юли 2024 г. Народното събрание е приело решение за предприемане на мерки за ликвидиране на пожарите, като трета точка от решението задължава Министерския съвет да предприеме необходимите действия по планиране и финансиране закупуването на специализирана летателна техника за гасене на пожари за нуждите на Министерство на вътрешните работи.
На основание на решението на Народното събрание и в подкрепа на това предложение, Военновъздушните сили разработиха концепция за развитие на способностите за гасене на пожари от въздуха. След изпращане на концепцията към Министерския съвет, правителството от своя страна я предложи на комисиите по отбрана, по обществен ред и сигурност и по бюджет и финанси в 50-ото Народно събрание, обясни министърът. В концепцията е обоснована необходимостта от придобиването на нови не по-малко от два броя, оптимално, три броя самолети „Спартан“, обясни министърът. По думите му този самолет притежава специализирана модулна система за гасене на пожари, която е с капацитет 7950 литра. Министърът обясни, че за 2025 г. не са планирани финансови средства в бюджета на МО за закупуването им.
Днес стана ясно, и че Министерство на отбраната не е разходвало субсидията от бюджета за 2024 г. в размер на 200 хиляди лева за възстановяване на български военни гробища или паметници в страната и в чужбина.
Министър Запрянов разясни, че за тази сума в решението не е посочен бенефициент, а само предназначението на субсидията.
„Бих искал да ви информирам, че сумата е предвидена като субсидия, което в Закона за публичните финанси, е трансфер с общо или целево предназначение, което централният бюджет предоставя безвъзмездно на бюджетната организация за съответната бюджетна година. В случая МО е поставено в ситуация от своя бюджет да предостави разходването на тези средства на неконкретизирано юридическо лице с нестопанска цел, което има право да извършва посочените дейности за възстановяване на конкретно българско военно гробище или паметник в страната и в чужбина, без наличието на предварително изготвен и одобрен проект за извършването на подобна дейност“, обясни министърът.
Той допълни, че със съдействието на министъра на външните работи е сформирана постоянно действаща междуведомствена работна група между Министерство на отбраната и Министерство на външните работи за координиране политиката на двете ведомства по опазването на българското военноисторическо наследство в чужбина.
„На заседание на работната група са обсъдени начините, проблемните въпроси и възможностите за разходване на отпуснатата субсидия за поддръжка на военните паметници и гробища в чужбина“, разясни Запрянов.
По думите му от МО е отправена молба към МВнР за съдействие за получаване на разрешение от съседните на България държави за възстановяване на български военни гробища и военни паметници в страната и в чужбина и създаване на публичния дигитален архив.
„В отговор на тази молба от МВнР са дадени указания на дипломатическите представителства в съседните страни за извършване на подробно проучване на нормативно-правната база и отговорните държавни институции на съседните държави за даване на разрешение за провеждане на проучвателни експедиции от експерти“, посочи той.
Министърът разясни, че от МО са публикували покана към юридически лица, които имат правото да извършват тази дейност, да кандидатстват, но към 31-ви декември 2024 г. не е имало нито един кандидат. Той съобщи, че и е отстранен от длъжност и директора на дирекцията за военнопатриотично възпитание.
Министърът отбеляза, че освен субсидията от 200 хиляди лева, имаме създадена специална програма военни паметници и военнопатриотично възпитание, по който за 2024 г. бяха предвидени и разходвани средства от 80 хиляди лева.
„Именно чрез този административно установен механизъм бихме могли в рамките на бюджетната година да разходваме оперативно и по предназначение финансови средства, а не под формата на субсидия, защото субсидията изисква други законосъобразни действия, които предвиждат процедури със спазване на определени срокове. В тях зависим даже от разрешението на страните“, коментира министър Запрянов.