Токсична мъгла обгръща индийската столица днес сутринта, тъй като температурите паднаха и замърсяването на въздуха се увеличи, което намали видимостта в някои части на столицата и предизвика предупреждението на летищните власти, че е възможно да бъдат засегнати полетите, предаде Ройтерс.
Делхи изпревари пакистанския град Лахор като най-замърсен град в света в класацията на швейцарската група IQAir, с индекс на качеството на въздуха (AQI) над 1000, което се смята за „опасно“, но индийският орган по замърсяването заяви, че индексът е около 350.
Длъжностните лица не бяха на разположение веднага, за да обяснят разминаването в числата.
Индийската метеорологична служба (ИМС) заяви, че замърсяването е намалило видимостта на някои места до 100 метра около 8 ч. сутринта.
„Процедури при ниска видимост“ са били въведени на международно летище „Индира Ганди“.
„Въпреки че кацането и излитането продължават на летище Делхи, полетите, които не отговарят на изискванията на CAT III, могат да бъдат засегнати“, се казва в съобщението на властите.
CAT III е навигационна система, която позволява на самолетите да кацат дори когато видимостта е ниска.
Делхи се бори с тежко замърсяване всяка зима, тъй като студеният, тежък въздух задържа прах, вредни емисии и дим от незаконнoто палене на огън във фермите в съседните земеделски щати Пенджаб и Хариана, посочва Ройтерс.