Начало България В Опака отбелязаха 175 години просветно дело и 30 години средно училище

В Опака отбелязаха 175 години просветно дело и 30 години средно училище

39
В Опака отбелязаха 175 години просветно дело и 30 години средно училище

В град Опака, област Търговище, отбелязаха 175 години просветно дело и 30 години средно училище. Домакин на честванията на двете годишнини бе Средно училище (СУ) „Васил Левски“. 175 години сме част от историята на българското образование и 30 години даваме възможност и надежда за по-достойно бъдеще, каза пред репортер на БТА директорът на учебното заведение Борислав Борисов. 

На юбилейното тържество днес Борисов припомни, че в далечната 1850 г. родолюбиви местни хора, са дръзнали да се борят за просвещение. Така началото е поставено от Топал Пеня и Димо Василев, чиито къщи стават първите училища, а Даскал Станчо, братята Иван и Никола Писареви и Костадин Пеев са първите, които се заемат с обучението на децата. 

Макар и без своя сграда, ученици се обучават от своите учители, защото било важно младежите да не се повлияват от другите народи, да не се гърчеят. Първото училищно здание е построено през 1871 г. в двора на черквата, така нареченото „Църковно“, в което обучението е било по черковни книги.

Светското образование в Опака се свързва с учителя Атанас Икономов, учебната 1882-1883 г. и първата учителката Василка Таралежкова. След пожара през 1890 г. родолюбивият българин Руси Добаражи предоставя къщата си за училище. На следващата година е построено ново училище „Централъ“. Местните хора, макар и бедни, изпращали децата си да се учат и това наложило през 1906 г. построяване на още една сграда за училище на децата от долната махала – „Св. Кирил и Методий“ (в двора на днешното СУ – спортната зала). 

Появила се обаче нужда от по-горно образование, освен начално. Предприемчивите опачени побързали и от учебната 1910-1911 г. към училище „Централъ“ открили прогимназия, която се помещавала в общинско здание – директор и на двете бил Йордан Сакеларов. 

Според справка, цитирана от директора, тежкият  период на войни, терори, атентати, икономическа криза се отразяват на местното просветно дело, което се възстановява през 1935г., когато броят на учениците расте, постъпват ученици и от околните села Люблен, Крепча, Гагово. От 1937 година отваря врати и вечерно училище, факт който сочи, че на местните хора е нужно знание и просвета. 

През следващата 1938 г. е готова новата двуетажна сграда, намираща се в центъра на селото-прогимназията „Княз Симеон II Търновски“ с директор Петър Цонев. В трудните години на Втората световна война в Опака остават да съществуват училищата: „Централъ“, което от 1942г. се преименува в Начално училище „Отец Паисий“, Начално училище „Св. Кирил и Методий“, Прогимназията и едно частно турско училище. 

През следващите години Прогимназията прераства в Народно основно училище „Васил Левски“ и се появява Турско основно училище „Назъм Хикмет“. През учебната 1959-1960 г. всички училища в Опака се обединяват административно с директор Цоньо Цонев и заместник-директор Иван Ангелов. През 1965 г. бил организиран юбилеен празник, посветен на 115 години от създаването на училищата в Опака.

Новата училищна сграда е открита на 23 май 1968 г., а училището е наградено с орден „Кирил и Методий“ I степен. Следват години за утвърждаване, промени и растеж. Сменят се директори – Цоньо Цонев, Добринка Стоянова, Анчи Колева, Димитринка Колева, Росица Ангелова, Фатме Исмаилова, отново Добринка Стоянова и Борислав Борисов. 

Стремежът за промяна, следва от нарасналото самочувствие от добре свършената работа и води до преобразуването на училището от основно в средно. Така в брой 45 на Държавен вестник е публикувана Заповед № РД 14-31 от 20.V.1994 г.. на Министъра на МНО, с която Основно училище „Васил Левски“ се преобразува в Средно общообразователно училище „Васил Левски“. Радостта е голяма, но и отговорността също. Първият випуск на новото СОУ завършва през 1997 г. Така и до днес.

Борислав Борисов каза за БТА, че през тази учебна година учениците в училище  са 170, педагогическите специалисти са 21. Завършващите средно образование са 14. „ Учениците намаляват навсякъде, намаляват и при нас. Но каквито и да са условията и трудностите училището ни трябва да се развива“, категоричен е директорът. Той призова учениците да следват мечтите си, а целите им да са високи! Не бягайте от усилията, които са нужни за тяхното постигане, апелира Борисов. А към колегите се обърна с думите: „Вие сте истинските герои в нашето училище! Въпреки предизвикателствата на времето, в което работим,  не се уморявате да създавате личности, отговорни и свободомислещи граждани, но най-вече-добри хора! Благодаря Ви за любовта към учителстването!“

По повод юбилейните годишнина в учебното заведение и в Опака са организирани редица инициативи през измината седмица. Представена е била книгата „Контурите на просветната история – 30 години СОУ/СУ“, проведена е кръгла маса на тема „Памет опаченска“. В нея са участвала просветители, общественици и приятели на просветното дело в Опака. Среща на випуск 1997 г. Възпитаници на училището са изрисували най-дългата – 30-метрова рисунка, която разказва да училищния живот, както и изложба „Моето училище в кадър“.