В Свищов много търговски обекти вече показват цените в две валути, както в лева, така и в евро, според наблюдения на БТА.
Тази практика е наложена в основните търговски мрежи, докато в по-малките магазини етики хтирането на цените в две валути е все още ограничено.
Служителите в малките търговски обекти споделят, че процесът на поставяне на етикети с и двете валути е трудоемък и отнема много време. Подобна ситуация се наблюдава и на общинския пазар за плодове и зеленчуци, където мнозинството от стоките нямат цени в двете валути.
При повечето аптеки и дрогерии също се спазва новото изискване за двойни цени. Възрастните клиенти понякога са объркани, но постепенно се адаптират, според разказите на продавачите.
Някои ресторанти и заведения не включват двойната цена в менюто, но я отразяват на касовата бележка, която клиентите получават. Според служителите, актуализирането на менютата е допълнителен товар.
Както БТА съобщи, промените в Закона за въвеждане на еврото в България бяха обнародвани в „Държавен вестник“ на 8 август. Цените в страната трябва да бъдат изразявани и в евро. В рамките на гратисния период до 8 октомври търговците няма да бъдат санкционирани за нарушения, за да им бъде предоставено време за адаптация.