Дълги опашки се извиха днес следобед в Музея на селянина в Букурещ. Жители и гости на румънската столица се стекоха в задния двор на културната институция за панаира, посветен на деня на Светите 40 мъченици (християнски светци от IV век). Посетителите се снимаха за спомен пред маса със специално приготвени за празника печива и си купуваха така наречените “мученичи” от кулинарните щандове.
В миналото те се приготвяли под формата на човечета без очи – за онези, чиито души са отлетели в отвъдното. Днес приличат на козуначени кифли. Тестото се прави от брашно, мляко, захар и домашно сирене и се разделя на фитили, плете се и се пече като безкрайни линии или като осмици – числото на божественото равновесие. Сиропира се с мед и сок от круши и се поръсва богато с орехи.
„Всяка година на 9 март си спомняме за 40-те римски войници в град Севастия, които след жестоки мъчения загиват за своята Христова вяра. На този ден ходим на църква, молим се за здравето на живите, спомняме си за тези, които вече не са сред нас, и всички задължително ядем мученичи“, споделят организаторите на панаира.
На събитието не липсваха и традиционни местни гозби и продукти като мамалига и сарми. Продаваха се и артикули, свързани с предстоящия Великден.
Според народните вярвания на този ден не се работи. В дворовете на къщите се пали огън, който се прескача от всички членове на семейството. Пепелта от огъня се поръсва около къщата, за да не влизат в нея змии.
Вярва се, че на 9 март капризните дни на сродяването на зимата с пролетта отстъпват място на топлите дни. Затова на тази дата в Румъния, а и в Молдова, се извършват много ритуали за прогонване на сланата, като например: удряне на земята с тояги или чукове, произнасяне на заклинания или игра на деца над огъня.