Начало Водещи Бърз отказ от въглища в България ще спаси 3600 живота

Бърз отказ от въглища в България ще спаси 3600 живота

134
Замърсяване
Снимка: Pixabay

Как България може да спаси живота на 3600 души на Балканите и да спести 10 млрд. евро разходи за здравеопазване, като се откаже от въглищната енергетика през следващото десетилетие? Отговорът идва от анализ на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) – независима международна научно-изследователска организация.

Според учените, изоставането на зависимостта от въглища може да предотврати заболявания като преждевременна смърт, хоспитализации, астма, бронхит, преждевременни раждания и недоносени новородени, както и интелектуални загуби и пропуснати работни дни – причинени от замърсяването от въглищните централи.

Повече информация на Greenpeace Bulgaria.

Проучването показва, че повечето централи в България не отговарят на изискванията за ограничаване на вредните емисии, включително държавната ТЕЦ „Марица-изток“ 2, най-голямата въглищна централа на Балканите. Симулация на разпръскването на фини частици показва, че те се разпространяват не само във въглищните региони, а в цяла България и съседни страни като Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Това влошава качеството на въздуха и здравето на милиони хора на Балканите.

Високите нива на замърсяване водят до смъртта на около 333 души годишно и нанасят на държавата средно 742 млн. евро всяка година за здравеопазване. Според учените, ускореното премахване на въглищните тецове в България ще има огромни ползи за качеството на въздуха, общественото здраве и икономиката, включително предотвратяването на хиляди смъртни случаи и спестяването на милиарди евро от разходи за здравеопазване.

Още за енергийния преход – четете тук