Инфлацията в България продължава да съответства на изискването за ценова стабилност по Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната. Това сочат обобщените данни за март за динамиката на потребителските цени в ЕС и еврозоната, публикувани днес от Евростат.
През третия месец от настоящата година средногодишната инфлация (за периода април 2024 – март 2025 г. спрямо периода април 2023 – март 2024 г. – бел. ред.) в страната е 2,7 на сто, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ).
В еврозоната референтната стойност, която се определя като средноаритметичната от трите страни с най-добро представяне плюс 1,5 процентни пункта, е 2,7 на сто (2,73 на сто без закръгление), като са взети средногодишните хармонизирани индекси на потребителските цени.
Трите страни, които определят референтната стойност, са Ирландия (1,2 на сто), Финландия (1,2 на сто) и Италия (1,3 на сто).
За първи път България изцяло покри критерия през миналия месец, когато референтната стойност отново бе 2,7 на сто, а нивото на хармонизираната средногодишна инфлацията у нас беше 2,6 на сто.
При данните за януари, които бяха публикувани през февруари, страната ни формално изоставаше от покриването на критерия с 0,7 на сто. Няколко дни по-късно министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) изпратиха писмо до Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) с искане за извънредни конвергентни доклади за присъединяване на страната ни към еврозоната на 25 февруари 2025 г., припомня БТА. Вчера и двамата по време на среща с бизнеса заявиха, че България се приближава към целта за влизане еврозоната.