България се представя със собствен павилион на Конференцията на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) за втори път. Двадесет и деветото издание на форума (СОР29) започва днес в столицата на Азербайджан, Баку, и ще продължи до 22 ноември.
В съзвучие с основната програма на СОР29 дискусиите на българския павилион са насочени към осигуряването на финансите, необходими за борбата с климатичните промени и адаптирането към тях, конкурентоспособността при нулеви въглеродни емисии, декарбонизацията на чистите технологии, зелени инициативи за региона на Югоизточна Европа. Отделни панели в програмата са посветени на ролята на жените при климатичното финансиране, както и на мястото на учените и университетите и сътрудничеството между тях в борбата с климатичната криза, а също и на изкуствения интелект в системите за ранно предупреждение.
Събитията на павилиона се организират в сътрудничество между Администрацията на Президента на Република България, Mинистерството на енергетиката, Mинистерството на иновациите и растежа, Mинистерството на околната среда и водите, Mинистерството на транспорта и комуникациите, Green Transition Fund, Българската академия на науките (БАН), Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Сред поканените за участие в дискусиите са високопоставени представители на българските ведомства, представители на властите на Гърция, Молдова, Румъния, на структури на Европейската комисия, финансови и многостранни институции, бизнес лидери, неправителствени организации и учени.
Първото участие на България в Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата в Дубай през 2023 г. (СОР28) бе оценено от тогавашния министър на околната среда и водите Юлиян Попов като изключително успешно.
През лятото страната ни бе домакин на 61-вата сесия на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към ООН – експертната организация зад климатичната конференция.