Мюсюлмани от различни части на света се събират в Мека, Саудитска Арабия, за тазгодишния хадж, който е един от петте основни принципа на исляма, съобщава Асошиейтед прес.
Поклонниците трябва да се справят с огромната, задушаваща жега и различни ограничения, включително забраната за деца под 12 години и строги мерки за контрол на достъпа.
Миналата година над 1300 души загинаха, когато температурите достигнаха 47 градуса по Целзий. Тази година властите настоятелно призовават хората да избягват пряката слънчева светлина, да не излизат навън през най-горещите часове и да не носят покрития на главите, освен когато изпълняват религиозни задължения.
Въпреки това много от поклонниците ще им е трудно да следват тези препоръки и да се избягват от многолюдни места. Температурите в Мека вече са стигнали 41 градуса по Целзий.
Независимо от значителните инвестиции на кралството в системи за контрол на тълпите и охладителни технологии, голямото количество поклонници и екстремните метеорологични условия затрудняват осигуряването на безопасността на участниците.
Едно от най-значимите изменения в политиката за безопасност на Саудитска Арабия тази година е забраната за участие на деца под 12 години в хаджа. Рияд твърди, че е взел това решение, за да защити децата, тъй като такъв тип масови събития могат да бъдат опасни за тях.
Децата не са задължени да участват в хаджа или да изпълняват други важни ислямски задължения, като молитва и пост, преди достигането на пубертета, според АП. Въпреки това, някои родители желаят децата им да изживеят това необичайно преживяване и да посетят най-святото място за мюсюлманите.
За да предотврати нерегламентираното поклонение, Саудитска Арабия спря издаването на краткосрочни визи за 14 държави, включително Индия, Пакистан, Бангладеш, Египет и други.
В миналото мнозина са използвали тези визи, за да посещават Мека без официално разрешение за хадж. Според местните власти, много от загиналите миналата година в резултат на жегата са били именно нерегистрирани поклонници, които нямали достъп до климатизирани зони.