До две седмици ще подпишем споразумение с ЕК по отношение на програмата InvestEU и през следващите години над 2,5 млрд. лева ще тръгнат към българския бизнес с гаранции от Българската банка за развитие (ББР). Това каза Цанко Арабаджиев, член на УС и изпълнителен директор на ББР, на форума „Green Transition Forum 4.0 – Новите перспективи пред Централна и Източна Европа“, организаран от Dir.bg и 3Е News. БТА е медиен партньор на форума. Това е четвърто издание на форума, посветен на европейската Зелена сделка и зелената трансформация.
Арабаджиев посочи, че това представлява гаранция от ББР към малкия и среден бизнес в страната и ще подпомогне финансирането с намалени изисквания за обезпечение, което е един от основните проблеми, които срещаме във финансирането на малки и средни компании, посочи Арабаджиев. Той припомни, че ББР премина одит и вече е сертифицирана като управляващ партньор и може да управлява европейски средства, нещо, което по думите му преди няколко години изглеждаше трудно постижимо.
ББР изпълнява основната си роля да подпомага малкия и среден бизнес, икономическия потенциал на компаниите в страната, каза Арабаджиев. Той отправи апел за съвместна работа- с институциите да се обсъждат възможностите за създаване на нови финансови инструменти, а към представителите на бизнеса – да се възползват от финансиране, като добави, че ББР са насреща, имат необходимия технически потенциал за предоставяне на тази подкрепа. Средства има, всички трябва да направим така, че те да могат да стигнат до когото трябва и да бъдат усвоени по най-добрия начин, добави Арабаджиев.
Камелия Минева, член на УС и изпълнителен директор на „ПроКредит банк“, представи устойчиви политики на банката към малките и средни предприятия. Тя каза, че не е предизвикателство да мобилизират средства и даде пример, че само за последните 12 месеца са подписали споразумения с Европейския инвестиционен фонд и Европейската инвестиционна банка за над 2 млрд. лева. Предизвикателствата са повече по отношение на това тези средства да стигнат до малките и средните предприятия, каза тя. Минева добави, че те са по-различни от големите компании, които са по-запознати с ESG принципите и са подготвени да оценяват определени инвестиции, знаят как да декарбонизират, докато с по-малките компании вече 10 години обсъждат как те да направят прехода към по-зелен бизнес. Това, което се промени в последните 2-3 години, е, че ние все повече дискутираме с тях рисковете, които настъпват от климатичните промени, а оттам следват други рискове, които ще засегнат голяма част от малките и средни предприятия, с който работим, каза Минева и посочи необходимостта да има реакция за справяне с тези рискове.
Красимира Райчева, мениджър на „Виза“ (Visa) за България, отбеляза техни инициативи за стимулиране на устойчиво потребителско поведение. „Виза“ е пионер и катализатор за промени към по-чисто и устойчиво бъдеще и насърчава устойчивото поведение на крайните потребители, каза Райчева. Тя посочи, че в основата на техния бизнес стои дигитализацията на плащанията и добави, че това показва, че колкото повече са дигиталните плащания, толкова по-устойчиво е поведението на крайния потребител. Райчева обаче каза, в България имаме още да работим в тази посока и даде пример, че две трети от плащанията все още се извършват в брой. Дигитализацията на плащанията е голяма възможност, важно е да се стимулира този тип плащания, каза тя.