Научниците са открили черна дупка, която може би се е образувала постепенно, вместо във взрив на масивна звезда, според Ройтерс.
Тази черна дупка изглежда е произлязла от колапс на ядрото на голяма звезда без взрив. Тя е била свързана с две обикновени звезди.
Досега черни дупки са били наблюдавани в двойни системи с друга звезда или черна дупка. Това е първият случай на тройна система с черна дупка и две звезди.
Откритието е на 7800 светлинни години от нас в съзвездието Лебед. Светлинна година е разстоянието, което светлината изминава за една гина (9,5 трилиона км).
Черната дупка, наречена V404 Cygni, е подробно изследвана от 1992 г. Преди това се смяташе, че е свързана само с една звезда, но данните от космическата обсерватория „Гая“ показаха, че има и два спътника.
Масата на черната дупка е девет пъти по-голяма от Слънцето. Тя поглъща една от звездите, чиято маса е седем десети от Слънцето. Звездата обикаля черната дупка на всеки 6,5 дни на много малко разстояние.
Другата звезда е по-масивна от Слънцето, но много по-далеч. Тя обикаля на голямо разстояние в сравнение с Земята и Слънцето.
Изследователите предполагат, че черната дупка се е сформирала постепенно, защото тройната система би се разпаднала, ако звездата беше експлодирала.
Черните дупки се формират, когато голяма звезда изчерпи горивото си и се срине навътре поради собствената си гравитация. Точно този процес довежда до образуването на черна дупка.
Астрономите предложиха и друг път за образуването на черна дупка наречен „директен колапс“, при който звездата се свива, но не експлодира.
Кевин Бърдж от Масачузетския технологичен институт е ръководител на изследването, публикувано в сп. „Нейчър“.