Начало България Асен Василев: Вече не може един човек да назначи цялата власт, трябва...

Асен Василев: Вече не може един човек да назначи цялата власт, трябва поне двама да се разберат (ОБНОВЕНА)

89
Асен Василев
Снимка: БТА

Според Асен Василев от „Продължаваме промяната – Демократична България“, с промените в Конституцията вече не един човек може да назначи цялата власт, необходимо е поне двама да станат наясно. Това беше неговият коментар по време на интервюто му по бТВ.

В отговор на въпроса кой е виновен за кризата със служебното правителство, Василев посочи: „Президентът и потенциалният кандидат за премиер са в сблъсък на становища, което е пречка за образуването на служебно правителство“. Той подчерта, че с новата Конституция вече не може един човек да притежава пълната власт, както случваше при Луи XIV, поне двама трябва да се разберат, което в случая се оказва трудно, добави той.

Василев поясни, че техният предложен законопроект беше за старото правителство, назначено от парламента, да продължи работа, докато се избере ново. За съжаление, в парламента идеята беше променена – предложено беше образуването на служебно правителство от списък с може би специалисти, а не от избрания кабинет. Това не е нещо специфично за България, подчерта Василев, като спомена същата практика в няколко други европейски държави. Относно кандидатите от БНБ, той заяви, че не е проблем да станат премиери, но след това да се върнат на работа в централната банка. Със Сметната палата няма проблем, допълни той.

Проблемът с Димитър Главчев идва от факта, че той поема ролите и на служебен премиер, и на министър на външните работи. Всъщност, той клетва като служебен премиер, но не и като министър, което беше определено от Василев като „пропуск“.

Вече няма един човек да определя всичко необмислено – Луи XIV напусна България, сега двама човека трябва да се съгласят, за да се постигне нещо в държавата; има взаимен контрол. От тази перспектива, Конституцията работи, определи Асен Василев.

Той сподели, че предложиха на парламента да действа и да направи необходимите стъпки. Това не е предложение в реакция на текущата криза, а беше първо предложено преди три седмици, посочи той, като добави, че предложеният закон за Сметната палата в момента се обсъжда от комисия, но още не е разгледан сложно.

„Проблемът в момента е, че „домовата книга“ е празна. Омбудсманът напусна на последния ден предишния редовен кабинет. Започна се процедура за новото назначаване, но правителството падна и влезе в предизборна кампания. В Сметната палата има изтичащи мандати за заместник-председателите“, посочи бившият вицепремиер.

Той заяви, че единичното назначаване на служебно правителство вреди на държавата, като даде пример със споразумението с турска газова компания „Боташ“ от кабинета „Донев“ на Румен Радев, което ще доведе до загуба от 1 милион лева на ден за период от 13 години за страната.

„Да, приемаме отговорност за факта, че един човек не може да определи пълната власт сам,“ отговори той на въпроса дали „Продължаваме промяната“ носят отговорност за текущата политическа криза.

„Как ние, с 39 човека, ще назначим някого, с когото да формираме бъдещ служебен кабинет“, сподели той в отговор на критиките от „Има такъв народ“ и БСП, че се опитват да контролират бъдещите служебни правителства.

Още новини от деня – четете тук