Начало Култура Археологическият обект Одеона в Пловдив отвори врати за посетители, ще се провеждат...

Археологическият обект Одеона в Пловдив отвори врати за посетители, ще се провеждат и културни събития

39
Археологическият обект Одеона в Пловдив отвори врати за посетители, ще се провеждат и културни събития

Днес беше официално открит археологическият обект Одеон в град Пловдив, който е част от Форумния комплекс на Филипопол.

Този значим културен обект ще привлича както местни, така и туристи, като в бъдеще ще бъде използван за различни културни събития. Заместник-кметът на Пловдив, отговарящ за културата, археологията и туризма, Пламен Панов, сподели, че Одеонът ще бъде подходящ за джаз концерти, литературни четения и различни тържества.

„Преди много години Одеонът беше използван активно. Сега, с подкрепата на кмета, ние му връщаме неговата слава. Посетителите ще имат достъп само до подземните галерии, които вече са отворени. Планираме да разработим концепция за музейна експозиция с намерените артефакти през следващата година. Също така, ще изследваме възможностите за построяване на шумоизолираща стена, тъй като булевардът е близо,“ каза Панов.

На откриването присъства и кметът Костадин Димитров, който изрази убеждението си, че това ще бъде още едно място, където пловдивчани и посетители ще могат да се насладят на културата, която градът създава през годините. „Обектът ще бъде охраняван от общината и управляван от ОИ ‘Старинен Пловдив’, така че той ще бъде достъпен за всички. Смятам, че е важно да се създадат повече места за археология, тъй като забелязвам, че малко хора посещават обекта, минавайки по Главната улица,“ добави Димитров.

Информация за Одеона предоставиха археолозите Мая Мартинова-Кютова и Румяна Пройкова, които сътрудничиха с покойната археоложка Вера Коларова, автор на проекта.

Археоложката Мая Мартинова сподели интересни факти за обекта и периода на изследванията. „Одеонът беше открит през 1988 г. от мен и бившия директор на Археологическия музей Здравко Каров. Имаше късмет, че на мястото нямаше съвременни сгради с дълбоки основи, които да разрушат археологическата структура,“ коментира Мартинова.

Тя добави, че близо до обекта имало лятно кино с плитки основи, което помогна за запазването на структурата. „Това е малък театър, съдържащ всички елементи на римската театрална архитектура – сцена, оркестър и кавея. Одеонът беше покрит и могъл да побере около 350 зрители,“ разказа тя.

Мартинова също така сподели, че една от основните функции на сградата била да бъде важен административен център за решаване на важни въпроси в древния Филипопол от I до IV век.

Проектът за реставрация е дело на Вера Коларова, завършен от Румяна Пройкова, а реставрационните работи са извършени от Никола Стоянов. За музикалната част на събитието се погрижиха Калоян Куманов на акордеон, Владимир Владимиров на китара, Мирослав Турийски на пиано и Деница Василева на вокал, които изпълниха част от програмата „Фолклорни балади“.