Организацията за борба с корупцията (АКФ) изпрати сигнал до две европейски институции относно съмнителна обществена поръчка на компанията „Булгартрансгаз“ за газовото хранилище „Чирен“, публикувана в края на януари. Сигналът е до Европейската прокуратура, която разследва злоупотреби с европейски средства в България, и до Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), която финансира част от проекта.
Екипът на АКФ откри няколко индикатора за злоупотреба с публичните финанси на Европейския съюз в документацията по поръчката. Затова призоваваме европейските институции да проведат подробно разследване“, заяви Лора Георгиева, правен експерт в АКФ.
Новият търг на „Булгартрансгаз“ е обявен почти два месеца след разкритията на АКФ за нарушения в предходната обществена поръчка, която в момента се разследва от Европейската прокуратура поради сигнал за злоупотреби на стойност почти 400 милиона лева. Следващата част от разследването на АКФ показва политически и корпоративни връзки сред ключовите служители на компанията.
Новата поръчка предвижда изграждането на шест вертикални сондажа в газовото хранилище „Чирен“, вместо 13 високоефективни наклонено-насочени сондажи, които са необходими за разширението.
Екипът на АКФ информира Европейската прокуратура и CINEA за следните индикатори за злоупотреба с публични финанси:
1. Прогнозната стойност на поръчката е необосновано завишена с над 100% над най-изгодната оферта, получена при пазарни проучвания.
Прогнозната стойност от 109,5 млн. лв. за шест сондажа е определена след пазарни консултации, където „Булгартрансгаз“ получи индикативни оферти от 5 дружества. Едно от тях представи индикативна оферта от 26,5 млн. лева за 3 сондажа. Въпреки това, вместо да се приеме най-ниската цена, във възложената поръчка се определя цена над 54,5 млн. за три сондажа и 109,5 млн. лв. за 6 сондажа. Логично би било да се вземе предвид офертата на компания с опит, но това не е почетено в документацията.
Лора Георгиева отбелязва: „При пазарните консултации се цели оптимизация на публичните финанси на Европейския съюз. В случая обаче прогнозната цена е завишена с над 100% без обосновка.“
2. Поръчката е за изграждане на вертикални сондажи, вместо на по-ефективните наклонено-насочени сондажи, предвидени в проекта. Това поставя под заплаха инвестицията на CINEA, разширението и безопасността на „Чирен“.
Вертикалните сондажи са неподходящи за „Чирен“ и могат да провокират избухване. Също така, за да се постигнат целите за разширяване на хранилището, ще са необходими допълнителни количества буферен газ, което ще увеличи разходите с поне 100 млн. лв.
Тази промяна застрашава инвестицията на CINEA, разширението и безопасността на „Чирен“.
3. Обществената поръчка води до раздробяване на проекта без обоснование.
Вместо 13 сондажа, поръчката е за изграждане на 6. Раздробяването на сондажните дейности ще забави и поскъпи реализирането на проекта, съфинансиран от Европейския съюз.
„Ръководството на ‘Булгартрансгаз’ ЕАД може да доведе до сериозно забавяне на този стратегически проект, предизвиквайки съмнения за постигането на целите и гарантирането на безопасна експлоатация. Поканваме европейските институции да разследват случая и ще информираме обществеността за развитието на казуса“, коментира директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев.