Вестник „Ню Йорк Таймс“ публикува днес показания от обвинителка в делото срещу бившия финансист Джефри Епстийн, който е обвинен в сексуално експлоатиране на млади жени. Показанията разкриват как името на президента на САЩ Доналд Тръмп е могло да попадне в непубликуваните доклади от разследването, което предизвиква нови политически трусове напоследък.
През лятото на 1996 година Мария Фармър е подала жалба срещу Епстийн за дългогодишно сексуално насилие от него и неговата партньорка Гилейн Максуел. Тя, на около 25 години, също е научила за притеснителна случка, свързана със сестра си тийнейджърка, която посещава ранчото на Епстийн в Ню Мексико.
В показанията си Фармър отбелязва, че е споделила опасенията си с полицията в Ню Йорк и по-късно с представители на ФБР, като ги е призовала да проучат по-задълбочено лица от обкръжението на Епстийн, в това число и Тръмп, който ще стане президент две десетилетия по-късно. Тя повторила показанията си по време на разпити от ФБР през 2006 г.
Според Фармър, макар и да няма доказателства за престъпления от приятелите на Епстийн, я е тревожело, че той е преследвал момичета и млади жени, като същевременно е създавал близки контакти с влиятелни личности, включително Тръмп и бившия президент Бил Клинтън.
Разширеното досие на разследването срещу Епстийн, който почина по време на задържане през 2019 г., съдържа много ненапечатани записи, които се превърнаха в предмет на спекулации, подхранвани от съюзниците на Тръмп, че властите може да прикриват участието на други заможни и влиятелни фигури.
В момента, след като главният прокурор и директорът на ФБР внезапно се отказаха от обещанията си да предоставят пълната информация, свързана с досиетата на Епстийн и заявиха, че няма нова информация, връзките на Тръмп с финансиста отново привлекоха вниманието на медиите, поставяйки под въпрос какви факти може все още да остават в архивите на разследването.
Вчера представители на Конгреса от двете партии в САЩ настояха за разпространяване на повече информация след разсекретяване на показанията пред журито, отбелязва „Ню Йорк Таймс“.
Според изданието „Политико“, бившият адвокат на Епстийн, Алан Дършоуиц, изрази съмнение, че стенограмите на голямото жури могат да съдържат исканите от Белия дом ключови данни относно връзките му с богатите и влиятелните.
По думите на Дършоуиц, тази информация може да бъде намерена в „засекретени документи на два или три прокурори от нюйоркските съдилища“.
В началото на месеца Белият дом беше подложен на критики от водещи поддръжници на Тръмп заради това, че разследването на Министерството на правосъдието и ФБР не е открило доказателства за т.нар. „списък със клиенти“, свързан с Епстийн.
След това, миналия четвъртък, „Уолстрийт Джърнъл“ съобщи, че в миналото Тръмп е изпратил поздравителна картичка на Епстийн с рисунка на жена, намекваща за сексуални връзки, за неговия 50-ти рожден ден.
Опитвайки се да потули растящото обществено недоволство, президентът нареди на главния прокурор Пам Бонди да поиска от съда разсекретяване на показанията от голямото жури по делото за Епстийн, припомня „Политико“.
„Информацията, която не е била поискана, ще бъде много по-съдържателна и много по-подходяща от информацията на голямото жури“, коментира Дършоуиц.
Президентът Тръмп е завел дело за клевета за 10 милиарда долара срещу „Уолстрийт Джърнъл“ заради публикацията, свързваща го с Епстийн. Но какви доказателства трябва да предостави, за да спечели делото, пита в своя статия британският в. „Индипендънт“.
На първо място, президентът трябва да докаже, че изданието е публикувало невярна информация или не е потвърдило фактите преди да публикува обвиненията.
„Доверяваме се напълно на нашите отчети и ще се защитаваме енергично срещу всякакви съдебни действия“, заяви говорител на „Уолстрийт Джърнъл“.
Според адвокат Деймън Дън, Тръмп също трябва да докаже, че информацията е увредила репутацията му и е била публикувана с „действителна“ злонамереност.
„Изглежда, че произходът на картичката е съмнителен, но дори и така – клеветническо ли е, че един богат човек изпраща пожелание за рожден ден на друг през 2003 година, далеч преди Епстийн да бъде обвинен?“ – се запитва Дън, като отбелязва, че писмото е изпратено преди Епстийн да бъде изправен пред съда за сексуални престъпления.
Бившият федерален прокурор Крис Матей сподели, че делото може да позволи на „Уолстрийт Джърнъл“ да поиска от Тръмп допълнителна информация или документи, свързани с писмото, както и подробности за връзката му с Епстийн и дали е имал представа за неговите престъпления.
Случаят „Епстийн“ се приема от конспиративно настроените среди на алтернативната десница като нова версия на класическа конспирация срещу „истинската Америка“, посочва френският вестник „Монд“ с думите на политолога Жулиен Жири – експерт по американските конспиративни теории, който анализира конспиративната логика, която се е появила след смъртта на бизнесмена и политическата експлоатация на случая, която в крайна сметка постави Тръмп в защитна позиция.
След 2019 година, в конспиративните кръгове на алтернативната десница, случаят „Епстийн“ се е превърнал в нова перспектива за класически заговор, включващ сатанински мрежи, киноиндустрията, дълбоката държава, либералната левица и Демократическата партия. В този наратив Тръмп се представя като потенциален защитник на „истинската Америка“, за която се предполага, че ще възстанови основните ценности: „Да направим Америка отново велика!“, преди самото му име да бъде замесено в скандала.