Начало България Изследователи от 33 държави представят в България иновативни разработки на природни вещества...

Изследователи от 33 държави представят в България иновативни разработки на природни вещества в полза на човешкото здраве

34
Изследователи от 33 държави представят в България иновативни разработки на природни вещества в полза на човешкото здраве

Международна конференция за проучване и разработване на природни вещества за медицината, фармацията и козметичната индустрия бе открита днес в Банско. С официална церемония българският научен колектив и организатор на събитието приветства близо 230 гост-изследователи от 33 държави. Проф. д-р Милен Георгиев, ръководител на научни колективи в Център по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) и Институт по микробиология в БАН, проф. д-р Пенка Петрова, председател на БАН, заедно с доц. д-р Калина Алипиева, Директор на Институт по Органична Химия с Център по Фитохимия (ИОХЦФ) в БАН и декана на Фармацевтичния факултет към Медицински университет-Пловдив, проф. д-р Георги Момеков, откриха конференцията, която ще се проведе в рамките на четири дни от 27-30 май 2025 г.

За участие в събитието в България пристигнаха изследователи от четири континента, които ще обменят опит в откриването и разработването на природни вещества за създаване на хранителни добавки, лекарства и козметични продукти. Ще се представят авангардни изследвания, свързани с изолирането, идентифицирането и приложението на биоактивни съединения, получени от растения и хранителни продукти, с потенциални и доказани благоприятни ефекти върху човешкото здраве.

“Природните продукти играят все по-значима роля във фармацията и медицината в световен мащаб, като се наблюдава растеж в употребата им както в традиционната, така и в съвременната медицина. Около 25% от лекарствата на световния пазар са с растителен произход. През 2024 г. глобалният пазар на билкови лекарства е оценен на 214.5 млрд. евро и се очаква да достигне 402 млрд. евро до 2032 г. В Европа пазарът е водещ с дял от 44.55% през 2024 г., като се наблюдава засилен интерес към фитотерапията и интеграцията на билкови продукти в здравеопазването. Според Световната здравна организация, около 80% от населението в развиващите се страни разчита на традиционната медицина, включително билкови средства, за основно здравеопазване.

Нарастваща тенденция има и в козметичната индустрия. През 2024 г. глобалният пазар на билкови козметични продукти е оценен на 83,3 млрд. евро и се очаква да достигне 286,1 млрд. евро до 2033 г., с годишен ръст от над 13%, като най-голям дял има сегментът за грижа за кожата. Всичко това се дължи на прогресивно увеличаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност за създаване на ефективни билкови формули. Едни от най-съвременните научни изследвания ще бъдат представени именно в България по време на конференцията”. Това изтъква проф. д-р Милен Георгиев, организатор на мащабния форум.

Основен фокус в конференцията е ролята на природните вещества за провеждането на иновативни терапии и профилактика на широк спектър от здравни състояния и болести като стареене, заболявания на централната нервна система, онкологични заболявания, както и за подобряване на имунитета, дълголетието, остаряването в добро здраве и др.

Сред гост-лекторите на събитието са проф. д-р Робърт Верпорт, почетен професор по растителна клетъчна биотехнология към Университета в Лайден, Нидерландия и проф. д-р Жан Люк Уолфендер, водещ учен в Женевския университет и ръководител на изследователски колектив по фитохимични биоактивни природни продукти.

Конференцията включва постерни изложби, семинари и лекции с участието на учени от България, САЩ, Италия, Испания, Сърбия, Швейцария, Полша, Гърция, Ирландия, Австрия, Нидерландия, Турция, Мароко, Пакистан, Израел, Китай, Тайван, Бразилия, Тайланд, Саудитска Арабия, Индия, Аржентина, Южна Африка и др. Изследователски институти и университети от над 20 държави подкрепят събитието с представители в научния комитет.