Според Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), България е сред страните в Европейския съюз, които инвестират най-малко в развитието на своите работници. Той сподели това по време на конференция на тема „Недостиг на кадри и икономически растеж – има ли решения?“, която се проведе днес в Пловдив.
„Според актуалните статистически данни за 2023 г. само 2% от хората на възраст между 25 и 64 години в България са преминали през какъвто и да е вид обучение. Това е изключително нисък процент. В ЕС процентът е 11%, а в страните с най-активни трудови пазари, като Дания и Швеция, той надвишава 30-40%. Тоест, почти всеки втори участва в обучения. У нас обаче работодателите не проявяват желание за инвестиране в своите служители,“ акцентира Николов.
Той посочи и друга важна тенденция, която е наблюдавана напоследък, свързана с връщането на български специалисти от чужбина. „Забелязваме промяна в демографските тенденции. Много българи се завърнаха в страната през 2020-2021 година,“ добави той.
Николов обясни, че причините за тази промяна са многобройни. „По-добрите работни условия и сериозният икономически напредък, както и приближаването до европейските стандарти, особено за високо квалифицирани специалисти, играят ключова роля. Тази тенденция продължава, а също така в България пристигат и много хора от трети страни,“ каза икономистът от ИПИ.
Той подчерта, че сред чуждестранните работници най-много са турците, сирийците и украинците, които остават да живеят в България. „Интересно е да се наблюдава как те се интегрират на трудовия пазар и какви умения имат, но досегашният опит е положителен. Тези, които желаят да се интегрират, успяват,“ завърши Николов.