Начало Пари АФП: Аржентинската Огнена земя защитава своята икономика „на края на света“

АФП: Аржентинската Огнена земя защитава своята икономика „на края на света“

44
АФП: Аржентинската Огнена земя защитава своята икономика "на края на света"

Социален протест в студено време: в патагонската провинция Тиера дел Фуего, най-южната част на Аржентина, започват да се противопоставят на либералното дерегулиране, вдъхновено от „Хавиер Милей“. Тази област, която дълго време е ползвала фискални привилегии, се стреми да привлече нови жители, съобщава Франс прес.

Студените ветрове, топлите дрехи и димът от дихателните уреди: през есента, в Ушуая или Рио Гранде, протестите не са случайни, особено при температури, приближаващи 0 градуса по Целзий (усещайки се като -4). 

„Фабриките са моят живот“, разказва Клаудия Тигел пред АФП, докато антарктическият вятър я полюшва по време на демонстрация в Ушуая. „На 48 години съм и работя в електронната индустрия от две десетилетия. Половината от живота си съм прекарала тук. Невъзможно е да не се тревожа за нашата ситуация.“

Причината да излязат на улицата в тези студове са намеренията за „нормализиране“ на специалния икономически статус, който малката полупустинна провинция с 8 жители на квадратен километър е притежавала през последните 50 години, само на 1000 км от Антарктида.

През 1972 г. Аржентина обявява специален данъчен режим за фирмите в Тиера дел Фуего, за да насърчи заетостта и жителството в този труден за населен район, същевременно стратегически важен за достъпа до Антарктида, Южния Атлантически океан и Фолкландските острови, за които Аржентина претендира от почти два века.

Населението тогава е било само 13 000, а сега достига 190 000. Стимулите са успешни, и аржентинци от целия спектър на страната сега живеят в Тиера дел Фуего, която се е трансформирала в индустриален център, най-вече в производството на електроника и битова техника.

„Фабриките са част от идентичността на нашия район“, казва Клаудия. „Те са причината да се установим тук“, допълва тя.

Сектори, които получават данъчни облекчения, „съставляват около 35% от икономиката на Тиера дел Фуего и всяко четвърто работно място в частния сектор“, задава Хуан Пабло Делука, икономически експерт в региона. Това представлява около 8500 пряко свързани работни места.

Според икономисти и синдикати, половината от тези работни места са под заплаха, без да се включват непряко създадените, заради нов мандат на правителството на Хавиер Милей, който цели бавно намаляване на вносните мита за мобилни телефони: от 16% на 8%, а по-късно до 0% до 2026 г.

Това застрашава конкурентоспособността на Тиера дел Фуего, която е почти монополист в разпространението на подобни стоки в Аржентина, с цени, неблагоприятни за потребителите, според правителствени изявления.

Според официалната информация, през 2024 г. в заводите на Тиера дел Фуего ще бъдат произведени 10 милиона мобилни телефона от различни марки, което представлява 96% от продажбите на аржентинския пазар.

„Телефон с 5G технология в Аржентина струва до два пъти по-високо, отколкото в Бразилия или Съединените щати“, коментира наскоро говорителят на президента Мануел Адорни. Според правителството, с вноса, обложен с по-ниски мита, цените биха могли да намалят с 30%.

Синдикати, бизнесмени и местни власти единодушно защитават правата на региона срещу „атака, която заплашва бъдещето на провинцията и хиляди семейства“, заявява губернаторът Густаво Мелея.

Обща стачка продължи 24 часа и спря основните дейности в градовете на провинцията по-рано тази седмица – фабрики и компании затвориха, а държавният сектор беше спрян, хиляди хора излязоха на улицата, включително в Ушуая, главния град с 80 000 жители, разположен по живописния проток Бигъл.

„Тук не просто сглобяваме, а произвеждаме!“, се чете на един от плакатите в Рио Гранде, най-голямото населено място в Огнена земя с 100 000 жители, в отговор на последното правителствено изказване, което твърдеше, че фабриките там „сглобяват само продукти от части, доставени отвън.“

Намекът е, че без добавена стойност, но с загуба на приходи за държавата, вследствие на данъчни облекчения, оценявани на 1 милиард долара годишно от аржентинския аналитичен център „Фундар“. Това е неприемливо за правителството на Милей, където концепцията за държавна помощ е нежелана, отбелязва АФП.

„Първоначално това беше просто работа, но сега е част от нашата идентичност. Това е начин на живот, който ще защитаваме на всяка цена“, споделя Раул Каукота, колега на Клаудия, който преди 35 години е преминал през цяла Аржентина, за да се установи в Тиера дел Фуего, изминал близо 4000 километра от северната част на страната, близо до границата с Боливия.