Начало Водещи Албания изпревари Сърбия по пътя за членство в Европейския съюз

Албания изпревари Сърбия по пътя за членство в Европейския съюз

99
Албания и ЕС

Албания отвори Клъстер 3, който съдържа осем преговорни глави, в преговорите с Европейския съюз. Той включва осем ключови аспекта – дигитална и медийна трансформация, таксация, икономическа и монетарна политика, социална политика и заетост, предприятия и индустриална политика, наука и изследователска дейност, образование и култура и митници По този начин Албания ще има общо 24 отворени преговорни глави и по този начин ще изпревари Сърбия, която има 22 отворени глави.

Албания кандидатства за членство в ЕС през април 2009 г. и през юни 2014 г. получи статут на страна – кандидатка за членство в Евросъюза. ЕС проведе първата междуправителствена конференция с Албания през юли 2022 г.

През октомври 2024 г. Албания откри първия клъстер по основите на процеса на присъединяване, който включва, наред с други неща, глави, свързани с върховенството на закона. Оттогава досега, в рамките на седем месеца, Албания е отворила общо четири клъстера, съдържащи 24 преговорни глави.

На Сърбия ѝ бяха нужни седем години, за да отвори 22 преговорни глави с Европейския съюз, а последният път, когато нови глави бяха отворени това бе през декември 2021 г. Оттогава правителството на Сърбия се е опитвало безуспешно няколко пъти да отвори Клъстер 3, последният път през декември миналата година.

В региона Черна гора е достигнала най-далечната точка в процеса на присъединяване досега, след като отвори всички преговорни глави с Европейския съюз миналата година и временно затвори три.

През последните два месеца европейските лидери по време на срещи с представители на Сърбия открито заявиха, че е необходимо да се изпълнят обещаните реформи, от които зависи откриването на Клъстер 3.

Припомняме, че политиката на Сърбия е доста противоречива, особено на фона на засиленото ѝ сближаване с Русия. Въпреки че Белград формално декларира ангажираност към европейския път, отказът му да се присъедини към санкциите срещу Москва и честите срещи на високо равнище между сръбски и руски представители създават сериозни съмнения в Брюксел относно истинската ангажираност на страната към ценностите на ЕС. Това вече доведе до няколко недвусмислени предупреждения от страна на европейските институции, че подобно поведение може да застраши перспективата за членство на Сърбия в Европейския съюз.

Източници: БТА/БГНЕС

Още новини от деня – четете тук