Независимият кандидат Никушор Дан, на 55 години, спечели втория кръг на президентските избори в Румъния, според предварителните официални данни.
След преброяване на 98,19% от гласовете, кметът на Букурещ води с над 800 000 гласа пред Джордже Симион от крайнодясната опозиционна партия АУР – разлика, която е невъзможна за наваксване дори след окончателното преброяване на гласовете от диаспората, посочват местни медии.
Медийните източници определят успеха на Дан като „забележителен обрат“, след като на първия тур Джордже Симион бе на първо място с 20% преднина.
По време на първия тур на изборите на 4 май, Дан успя да изпревари кандидата на управляващата коалиция, Крин Антонеску, с близо 87 000 гласа и така влезе в балотаж срещу Симион.
Никушор Дан е роден в малкия град Фъгъраш в Централна Румъния и има два златни медала от международни олимпиади по математика през 1987 и 1988 година. След като защитава докторат по математика във Франция, решава да се върне в родината.
Той е кмет на Букурещ от октомври 2020 г. и печели втори мандат през 2024 г. с 47% от гласовете.
Дан основава през 2006 г. асоциацията „Спасете Букурещ“, която се бори срещу разрушаването на архитектурното наследство и изграждането на високи сгради в исторически райони. По-късно тази асоциация се трансформира в партия „Съюз за спасение на Букурещ“. Неговите действия често го излагат на вниманието на полицията, както и печели множество дела срещу местните власти.
След успешни местни избори през 2012 г. и 2016 г., Дан променя името на партията на „Съюз за спасение на Румъния“ и я развива национално. През 2017 г. обаче той напусна партията заради вътрешни конфликти свързани с референдум относно „традиционното семейство“. Според него е важно партията да приема както прогресивни, така и консервативни възгледи и да не заема категорична позиция по дефиницията на брака в конституцията.
На международната сцена Дан поддържа „ясна западна ориентация“, укрепване на трансатлантическите отношения и стратегическото партньорство със САЩ. Той също така подкрепя инициативата за укрепване на европейските военни способности и постепенно постигане на целта за военни разходи от 3,5% от БВП.
Дан разглежда Република Молдова като „стратегически приоритет“ и счита, че Румъния има задължение да подкрепи нейния европейски път.
Според Дан, сигурността на Румъния и Молдова е „основно“ свързана с развоя на войната в Украйна, и той подкрепя страната „безусловно“. Той иска „войната в Украйна, в която Русия е агресорът, да приключи със справедлив мир, който да бъде приемлив за Украйна, за да се избегне по-нататъшно напрежение в региона“.
В икономически аспект Дан се застъпва за снижаване на публичните разходи, деполитизиране на държавните компании, борба с данъчните измами, развитие на селското стопанство и създаване на благоприятна среда за инвестиции. Освен това, той акцентира на важността на борбата с корупцията и изграждането на силна независима съдебна система.
Дан няма намерение да подкрепя правителство с Калин Джорджеску – крайнодесния независим кандидат, който спечели анулирания първи тур миналата година. В предизборен дебат той каза, че предпочита временното правителство на Илие Боложан. Според него, Румъния се нуждае от проевропейски кабинет, който да включва четирите прозападни партии – Съюз за спасение на Румъния, Национално-либералната партия, Демократичен съюз на унгарците в Румъния и Социалдемократическата партия.
Никушор Дан живее със своята приятелка Мирабела от близо 20 години, а семейството им има две деца – момче и момиче.
Ако изборните резултати се потвърдят, Дан ще бъде петият президент на Румъния след Революцията от 1989 г., отразява новинарският канал Про ТВ.
Президентският мандат е пет години и е ограничен до максимум два последователни мандата. Държавният глава изпълнява полуизпълнителна роля, включваща командването на въоръжените сили и председателстването на Върховния съвет по национална отбрана, който взема важни решения, свързани с военната помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на ЕС и НАТО, може да налага вето на ключови гласове в ЕС и назначава министър-председателя, висшите съдии и ръководителите на тайните служби.
Източник: БТА