Днес в Стара Загора ще се проведе събитие, посветено на 140-годишнината от рождението на поета Николай Лилиев. Информацията идва от програмата с предстоящи събития на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“, където ще се състои форумът.
Жителите и гостите на града ще имат възможността да чуят изказването на директора на музей „Литературна Стара Загора“, Иван Матев. В събитието ще участват Мария Донева, Полина Влахова, Емилия Джурова, Ивайло Джуров, Борислав Веженов, актьори от Драматичния театър „Гео Милев“ и ученици от XI Основно Училище „Николай Лилиев“.
Сред съорганизаторите на събитието са община Стара Загора, музей „Литературна Стара Загора“, Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и Народното читалище „Николай Лилиев – 2005“.
Истинското име на Николай Лилиев е Николай Михайлов Попиванов. Той е български поет, символист и драматург, роден в семейството на учители и свещеници. Основното си образование завършва в родния си град Стара Загора и рано остава сирак.
Литературният му интерес се проявява вече в ученическите му години, а срещата с Димитър Подвързачов в края на 1903 година му дава нов тласък за поетично творчество. През това време Лилиев работи като чиновник в земеделска банка в Стара Загора и е публикувал единствено две пародии в списание „Българан“, подписани с инициали.
Като драматург в Народния театър в София (1934-1960), Лилиев оставя трайни следи в българския театър. Той заздравява и развива най-добрите традиции на театралното изкуство, начертани от Пенчо Славейков и П. К. Яворов. Влиянието му е изключително вдъхновяващо за развитието на българската драматургия, привличайки най-добрите местни писатели и преводачи. Той превежда значителна част от класическата и съвременната драма на Европа за нуждите на репертоара, включително творби на Уилям Шекспир („Сън в лятна нощ“, „Ромео и Жулиета“, „Крал Лир“) и други.
Николай Лилиев е един от най-влиятелните български поети. Неговите стихосбирки включват „Песни“, „Птици в нощта“, „Химни“, „Лунни петна“, „Венци“, „Поеми“, „При морето“ и „Последни стихотворения“.