Въпреки, че заплатите в градския транспорт в столицата са далеч по-високи от тези на голяма част от лекарите, учителите и дори полицаите, поради някаква причина рекета на щофьорите и настояванията им за още пари продължава упорито.
София ще бъде парализирана утре, на 14 май, делничен ден, заради протест в градския транспорт. Очаква се автобусите, тролейбусите и трамваите да спрат. Заявките са 12 точки утре да бъдат блокирани от служителите на градския транспорт и синдикатите. Блокади ще има пред всички депа и автобусни гаражи в столицата. Това е пореден протест от началото на годината.
„Заявлението, което сме изпратили към Столичната община и СДВР, е от 4:00 часа до 12:00 часа на обед, но това не означава, че ще се задоволим с този период. Ако няма договореност, ако няма покана от общината за продължаване на преговорите, за нови предложения за увеличаване на заплатите на работниците, можем да продължим и с дни“, коментира Иван Кирилов, председател на Федерация на транспортните работници „Подкрепа“.
По думите му целият наземен градски транспорт ще бъде спрян утре сутрин. Той посочи, че „Метрополитен“ утре сутрин може би ще работи за последно по време на протестите – следващият път ще спре да работи и метрото.
Иван Кирилов се извини на гражданите за причиненото неудобство, но заяви, че е необходимо увеличение на заплащането на работниците в транспорта.
Според протестиращите, увеличението от 100 лева е крайно недостатъчно на фона на всички цени, които растат. Исканията са за поне 400 лева увеличение на основните работни заплати на служителите.
„Столичната община обещава 100 лева увеличение на заплатите на работещите в градския транспорт. Смятам, че това е гавра в лицето на г-н Терзиев, неговия заместник-кмет Иван Василев и всички, които са отговорни за това да направят тази професия привлекателна в София“, заяви миналия месец пред БНТ общинският съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян.
В момента средната брутна заплата на шофьорите в автотранспорта е около 3900 лв., а в метрото – 4600 лв., без да се включват 300 лв. ваучери за храна.
От Столичната община отказват коментар по темата.
Протестът на пръв поглед изглежда като искане за по-добри условия, но в същността си може би е инструмент за политически натиск.
Няма как да не предположим, че рекетът на софийските шофьори е политически и е подкрепян от бившите управляващи в Столична община ГЕРБ, които използват всяка възможност да торпилират работата на новия кмет Васил Терзиев, който си позволи да спечели оглушително изборите срещу техния кандидат Антон Хекимян. Сякаш всеки възможен механизъм, всяка структура и всеки протест се използват, за да се торпилира работата на новия кмет. В Общинския съвет, в общинските фирми и в различни сфери на градската администрация, усилията изглеждат насочени към едно: саботаж на управлението на Терзиев и опит за дискредитиране на постигнатото от него. Или с други думи – щом ние не управляваме, нека всичко пропадне.
Политическата логика зад този протест би била разбираема, ако не беше за сметка на стотиците хиляди софиянци, които плащат своите данъци и разчитат на нормалното функциониране на обществения транспорт и инфраструктурата на града. Гражданите ще бъдат принудени да търсят алтернативни начини за придвижване, докато шофьорите протестират.
Не е тайна, че стратегическото блокиране на градския транспорт носи със себе си широк обществен отзвук. Протестите на шофьорите влияят директно на ежедневието на хората – забавени срещи, изпуснати ангажименти и нарушен обществен ред. Така политическите игри на върха се пренасят директно върху гражданите, които в крайна сметка са тези, които плащат цената на този организиран хаос.
Тук идва логичният въпрос: ако този протест наистина е политически мотивиран, кой печели от дестабилизацията в управлението на София? И на каква цена? Заслужава ли си политическото оцеляване да бъде поставяно над общественото благо? Този въпрос остава отворен – но последствията от него са видими за всички.