С литургия в базиликата „Свети Петър“ снощи бе отбелязан краят на деветдневния траур във Ватикана във връзка със смъртта на папа Франциск, предаде Франс Прес.
Периодът на траур започна в събота, 26 април, в деня на грандиозното погребение на покойния папа, на което присъстваха огромни тълпи, както и държавни глави и короновани особи, дошли да отдадат почит на Франциск, който почина на 21 април от инсулт на 88-годишна възраст.
В проповедта снощи френският кардинал Доминик Мамберти говори за „интензивния пастирски живот“ и „безбройните срещи“ на папа Франциск.
Какво предстои?
Общо 133 кардинали на възраст под 80 години ще се оттеглят в Сикстинската капела на 7 май (сряда) в строго уединение и без право на всякакъв контакт с външния свят. Франциск имаше за приоритет назначаването на кардинали от страни, които никога не са имали такива – като Мианма, Хаити и Руанда.
За да се избегне каквото и да е външно влияние, на кардиналите не е позволено да четат вестници, да гледат телевизия, да слушат радио, да си разменят имейли или да използват телефони и компютри.
По време на конклава кардиналите ще нощуват във „Вила Санта Марта“ – хотел във Ватикана, построен през 90-те години на миналия век и използван и при предишни конклави.
На теория всеки покръстен в католическата вяра мъж има право да стане папа. На практика обаче конклавът ще избере един от членовете на Колегията на кардиналите.
Няма официален списък с имена на хора, които могат да получат високия сан. Всеки кардинал записва на лист хартия името на човека, който предпочита.
В първия ден се провежда едно гласуване, последвано от по четири гласувания във всеки от следващите дни.
С всяка следваща бюлетина се натрупва подкрепа за различни фигури, докато не бъде достигнато мнозинство от две трети.
Ако до три дни не бъде избран нов папа, може да има прекъсване на процеса за не повече от ден.
За гласуването ще бъдат използвани три урни. Едната се използва за пускане на гласовете на кардиналите. Те се поставят във втората след като са преброени, а третата се занася на кардинали, които остават затворени в хотел „Санта Марта“ поради болест или слабост.
След всеки два кръга на гласуване в Сикстинската капела бюлетините на кардиналите се изгарят в специална пещ, за да се покаже резултатът от гласуването на външния свят. Ако при гласуването на бъде избран папа, бюлетините се смесват с патрони, съдържащи калиев перхлорат, антрацен (компонент от въглищния катран) и сяра, за да се получи черен пушек. Когато обаче гласуването излъчи победител, бюлетините се смесват с калиев хлорат, лактоза и хлороформна смола, за да се получи бял пушек.
Белият пушек се появи от комина при петото гласуване на 13 март 2013 г., а малко по-късно кардинал Хорхе Марио Берголио бе представен на света като папа Франциск от централния балкон на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана.
Проведените през последните години конклави никога не са продължавали повече от седмица.
Веднъж след като е постигнато мнозинство, избраният кардинал бива запитан дали приема да бъде следващият папа. Ако отговори положително, от този момент той встъпва в длъжност и е помолен да посочи името, което е избрал да използва като папа – обикновено това на бивш папа или на обичан светец.
След това звън на камбани и бял дим над Сикстинската капела възвестяват избора на нов глава на Римокатолическата църква.
Малко по-късно високопоставен кардинал излиза на балкона на базиликата „Свети Петър“, за да обяви „Habemus Papam“ (Имаме папа). След това самият папа се появява, за да благослови вярващите на площада пред базиликата.