През последните пет десетилетия Халафалах ал Талхи подрязва ръчно трънливите храсти и бере цветовете на розите, усъвършенствайки изкуството за извличане на изключително търсения аромат от „града на розите“, сгушен в планините на Западна Саудитска Арабия, информира Франс прес.
„Обичам розите повече от собствените си деца“, казва 80-годишният мъж пред АФП от своята ферма за цветя, една от около 800-те в Таиф, наричан „градът на розите“.
Разположен на около 1700 метра надморското равнище, Таиф произвежда около 300 милиона от тези емблематични цветя всяка година. Самият Халафалах ал Талхи твърди, че отглежда от 5 до 6 милиона на сезон.
Когато настъпи пролетта, полетата обикновено са покрити с килим от рози. Цветовете се берат на ръка от изгрев до залез слънце от десетки работници.
След като бъдат събрани, те се накисват и варят в продължение на часове в големи казани, впоследствие ароматът се извлича чрез сложен процес на дестилация на пара, при който се получава високо цененото етерично розово масло.
Парфюмът на Мека
Розовата вода, произвеждана в Таиф, се използва по-специално за измиване на стените на „Кааба“ – каменно съоръжение с формата на куб в центъра на Голямата джамия в Мека, към която мюсюлманите се обръщат, за да се молят, а парфюмите, произведени от местни рози, се харесват от много поклонници.
„Износът е малък, тъй като местното търсене е много голямо. В Саудитска Арабия много хора се кълнат в този аромат“, подчертава фермерът.
Малка част от маслата се изнасят в чужбина, където се използват при производството на парфюми или за козметични продукти като кремове и сапуни.
Според базата икономически данни „ТрендЕконъми“ (TrendEconomy) през 2023 г. Саудитска Арабия е изнесла парфюмерийни продукти, включително розова вода, на стойност едва 141 милиона долара.
По време на прибирането на реколтата работниците във фермата на Ал Талхи събират няколко десетки хиляди цветя от рози всеки ден.
„Родени сме на полето, винаги сме обработвали земята“, казва той, облечен в дълга бяла туника и червено-бяло кефие.
Но розите на Таиф, които обикновено цъфтят от април до юни в условията на зелен пейзаж и меки температури, понасят последиците от все по-капризното време.
Според климатолозите глобалното затопляне увеличава честотата и тежестта на екстремните метеорологични явления като горещини, проливни дъждове и суши.
Моята душа
Саудитска Арабия, със своя сух климат и обширни пустини, е особено уязвима на климатичните промени.
„Изменението на климата ускорява деградацията на почвата чрез процеси като засоляване, ерозия и дезертификация, което намалява качеството и производителността на обработваемите земи в Саудитска Арабия“, се посочва в доклад, публикуван от Атлантическия съвет.
Според оценката на мозъчния тръст до 2050 г. добивите от пшеница ще намалеят с от 20 до 30 на сто поради топлинен стрес и липса на вода за напояване, като спад се очаква и при финиковите палми и други основни култури.
Регионът на Таиф също не е застрахован.
„Миналата година, както и предишната, беше изключително студена. Някои фермери не събраха нито едно цвете“, разказва Ал Талхи.
За щастие, тази година времето е по-добро. „Има промени, но климатът остава мек“, казва той.
Въпреки че времето става все по-малко предсказуемо, Талхи е доволен. Макар и в напреднала възраст, той всеки ден става преди изгрев слънце, за да работи на полето, често до късно през нощта.
„Тази ферма е моята душа, моето туптящо сърце“, казва той пред АФП: „Нищо няма да ме отдели от нея, освен смъртта“.